Kabine Toplanıyor! İnşaat Sektörüne Destek İçin KDV, Tapu Harcı İndirimi ve Konut Kredisi Kampanyası Açıklanır Mı?

Tam kapanma sonrası ilk kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak. Kabinede konuşulacak konular arasında ilk sırada tam kapanma sonrası verilecek teşvikler ve destekler yer alacak. İnşaat ve gayrimenkul sektörü de bugün kabine toplantısı açıklanacak kararlara odaklanırken sektörün beklentisi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden düşük faizli konut kredisi kampanyası, sıfır konut alanlara tapu harcı indirimi ve KDV indirimi desteği sağlanması...

Kabine Toplanıyor! İnşaat Sektörüne Destek İçin KDV, Tapu Harcı İndirimi ve Konut Kredisi Kampanyası Açıklanır Mı?

17 günlük tam kapanma sonrası Türkiye 17 Mayıs 2021 tarihi itibari ile kademeli normalleşme sürecine geçiş yaptı. Alınan kararlar doğrultusunda bazı yasaklar kısmen gevşetilirken yine belirli işyerlerinin açılmasına izin verildi.

Kademeli normalleşme sürecine geçişin ilk kabine toplantısı ise bugün yapılıyor. Kabine toplantısında yeniden açılan ekonominin desteklenmesi için devlet tarafından verilmesi beklenen destek kredileri, teşvikler ve sosyal yardım paketleri merakla yakından takip ediliyor.

BUGÜN KABİNE TOPLANTISI VAR MI, KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ile kabine toplantısının bugün saat 15:00'te yapılacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabine toplantısında ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sunum yapması, son koronavirüs vaka sayısı haritasını paylaşması ve bilim kurulu tarafından alınan tavsiye kararlarını kabineye sunması bekleniyor.

Ardından bakanlıkların sunumlarını tamamlaması ve alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ulusa sesleniş konuşması ile ilan edilmesi beklenirken söz konusu konuşma toplantı olağan seyrinde ilerlerlese saat 19:00 - 20:00 arasında yapılması bekleniyor.

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK 0.69 FAİZ ORANI İLE KONUT KREDİSİ DESTEK PAKETİ AÇIKLAYACAK MI, SIFIR EV ALANLARA TAPU HARCI İNDİRİMİ VE KDV İNDİRİMİ MÜJDESİ GELİR Mİ?

Açıklanan konut satış istatistiklerine göre sıfır konut satış rakamlarında düşüş devam ederken inşaat sektöründe kabine toplantısı sonrası yeni destek müjdesi beklenmeye başlandı. Hatırlanacağı üzere Türkiye 2020 yılının Haziran ayında da kapanma sonrası yeni normale geçiş yapmış, bu süreçte kamu bankaları tarafından çok düşük faiz oranları ile destek kredileri açıklanmıştı.

Ancak, 2020 yılına oranla bu dönemde kredi faiz oranlarının çok yüksek olması ve Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikası uygulanması destek kredisi müjdesini zora sokarken sadece sıfır konut alımlarına yönelik olarak anlaşmalı konut projeleri üzerinden böyle bir kampanya yapılabileceği belirtiliyor. Yine sadece sıfır konut alımlarına özel tapu harcı indirimi ve KDV indirimi de beklenen müjdeler arasında yer alıyor.