Kabine Toplantısı Kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu! Ekonomi Açıklamaları Gündeme Damga Vurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklama yaparak bu toplantısında alınan kararları duyurdu.

Finans 25.10.2021 - 19:58 25.10.2021 - 20:05 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde ve tüm bakanların katılımı ile kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Kjülliyesi'nde gerçekleştirildi. Yapılan kabine toplantısında alınan kararları ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması ile duyurdu. 

Geçtiğimiz hafta yapılan Afrika ziyareti hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık ve iklim krizleri ile sarsılan dünya için Afrika'nın toprakları halen en değerli kaynaktır. Afrika halklarının hafızalarında geçmişte yaşanan acılar tüm tazeliği ile durmaktadır. Afrikalı dostlarımız kendi zenginliklerinin farkındadırlar. Adil bir paylaşımla gelişmek, büyümek istiyorlar. Türkiye'nin Afrika'ya bakışı Batı'dan oldukça farklıdır. Bunun için de bizi farklı bir yere koyuyorlar. 

Asırlarca sömürülen topraklarda mesafe kat etmek kolay olmuyor. Türkiye'nin politikaları yavaş yavaş kök salmaya ve karşılık bulmaya başlamıştır. Kıtadaki pek çok bölgeyle 500 yıllık bir geçmişimiz var. Kızılay, TİKA ve diğer insani yardım kuruluşlarımızla Afrika'da yürüttüğümüz çalışmalar müspet sonuçlar doğurmuştur. En kısa sürede yeni bir Afrika programı ile ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkaracağız. Türk iş insanlarının Afrika'daki yatırımları sürekli büyüyor. Son seyahatimizde toplam 18 ekonomik veya kültürel anlaşma imzalandı.

Biz Afrikalı dostlarımızla ortak bir gelecek inşa etmeye devam edeceğiz. Kıtada ülkemiz adına çok hayırlı ve faydalı işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE'NİN VARLIĞINA BİLE TAHAMMÜLÜ OLMAYANLAR BOŞ DURMUYORLAR

Türkiye'nin zorlu bir mücadele verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de siyasi, ekonomik ve sosyal alanda her türlü mücadeleyi veriyoruz. Boş bıraktığımız, ihmalkar davrandığımız her alan ülkemizin istiklali ve istikbali için tehdit olduğunu defalarca yaşadık. Bu çerçevede ülkemizi güçlü tutmak için canla başla mücadele veriyoruz. Tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de önümüzde iç ve dış kaynaklı sıkıntılarımız vardır. Türkiye diye bir devletin varlığına bile tahammülü olmayanlar bugün de boş durmuyorlar.” ifadelerini kullandı. 

TÜRK YARGISI KİMSEDEN TALİMAT ALMAZ

Büyükelçi krizi hakkında da net konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel yönetim sisteminin vanasını elinde tutanlar kendi sınırları içerisinde en küçük olumsuzlukta her türlü hakkı ve hukuku kendisinde bulanlar konu Türkiye olunca bambaşka istikamete yönlenebiliyorlar. Türkiye artk kendi duruşunu sergilediğinde paniğe kapılıyorlar. Siyasi, ekonomik, doplumsal ve diplomatik saldırıların temelinde bu saygısızlık vardır. Yaptıkları yanlışı kabul etmediklerinde hak ettikleri karşılığı alacaklardır. Büyükelçilerin açıklamalarını da bu şekilde değerlendiriyoruz. Bu tavır Türkiye'nin yargı teşkilatına yapılmış büyük hakarettir. Türk yargısı kimseden talimat almaz ve kimsenin emrine girmez. 

Bağımsız ve tarafsız yargımız ile, yargı mensuplarımıza yönelik bu saygısız tavra karşılık vermek devletin başı olarak ilk olarak benim görevimdir. Bizim niyetimiz asla kriz çıkarmak değildir. Ülkemizin hakkını, hukukunu, onurunu korumaktır. Bugün aynı büyükelçiler tam tersi açıklamalarda bulunmuşlardır. Bu büyükelçilerin Türkiye'nin egemenlik konusundaki beyanatlarına daha dikkatli olacaklarını ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.

2023 HEDEFLERİNDEN GERİ ADIM ATMADIK

Ekonomi politikası hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi engelle karşılaşırsak karşılaşalım ülkemizi 2023 hedeflerine ulaşmada geri adım atmadık. Ülkemizin izlediği ekonomi politikasının sebebini hala anlaşamış olanlar dönüp milli mücadeleye bakmalıdırlar. Şayet tarih ve vicdan penceresinden bakılırsa asıl fotoğraf iyi görülecektir. Türkiye gibi misyon sahibi bir ülkede hiçbir karar rastgele yaşanmaz. Biz ne yaptığımızı da niçin yaptığımızı da gayet iyi biliyoruz. 20 yıldır dünyada çalışmadığımız lider, içerisinde bulunmadığımız platform kalmadı. Avrupa'nın ve dünyanın en kıdemli lideri olarak başlattığımız demokrasi ve kalkınma hamlesini sonuçlandırarak büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etmeye başladık. Milletimiz emin olsun ki sonuç almaya çok yaklaştık.” dedi.

HER ŞEHRİMİZİ FABRİKALARLA, SANAYİ BÖLGELERİYLE DONATTIK

Yapılan yatırımlara dair genel bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üretim altyapımızı geliştirmek için ülkemizin her şehrini fabrikalarla, sanayi bölgeleriyle donattık. Sağlık alanında şehir hastanelerinin dünyada örneği yok. Bunlar boş yere yapılmıyor. Ülkemizde hidroelektrik, termik, doğalgaz, güneş elektrik santralleri ile elektrik üretimimizi artttırdık. Karayolu, havatolu, denizyolu ulaşım altyapılarında tarihte görülmemiş yatırımları yaptık. Ülkemizde her şehire açtığımız üniversitelerimizle yetişmiş insan kaynağınımızı güçlendirdik. 

Biz bugüne kadar sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık. Milletimizin her ferdini kucaklayan eserlerimiz ve hizmetlerimizle 2053 vizyonu için gereken temeli attık. Türkiye'ye 2023'te siyasi kaos dönemine yeniden dokmak isteyenler var. Bunların amacı bizden kurtulmak değil bizim demokrasi ve kalkınma hamlemizi yok etmektir. Onların bilmediği bir şey milletimizle birlikte diplomasinin, siyasetin ve ekonominin dilini çözeli çok oluyor.” ifadelerini kullandı.

UTANMADAN İNSANLARIMIZIN EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR

Ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlarımızın yaşadıkları sıkıntıları görmezden gelmiyoruz. Ülkemizin güvenliği için 7 düvelle mücadele ederken insanımızın sofrasındaki ekmeğin derdi ile dertleniyoruz. Utanmadan evine götüreceği ekmekleri yok diyorlar. Bunlar Allah'tan bile korkmuyorlar. Bunlarda edep, haya yok. Şu anda her evde araba var, kapıcısında araba var. Şlu anda ikinci el araba yetişmiyor. Bunlar nasıl görülmez. Bunu televizyon ekranlarından vatandaşa anlatıp kandırabilirsiniz ama bizi kandıramazsınız.

FİYAT ARTIŞLARINI VATANDAŞINA EN AZ YANSITAN ÜLKEYİZ

Küresel krizin ülkemize etkileri ile uğraşırken vatandaşlarımızın sesine de kulağımızı açık tutuyoruz. Büyük vizyon ve hedeflerimize odaklanırken gözümüzün önündeki sıkıntıları da görmezden gelmiyoruz. Terörle mücadele de işsizlikle mücadele de bizim için aynı derecede önemlidir. Hepsini birden hal yoluna koymazsak yolumuza devam edemeyiz. Salgınla birlikte bozulan küresel ekonomik dengeler çok ciddi fiyat artışlarına yol açmıştır. Türkiye bu fiyat artışlarını halkına en az yansıtan ülkelerin başında geliyor. Diğer ülkelerde durum çok daha vahimdir. Türkiye olarak artan üretim ve lojistik gücümüzle yaşanan sıkıntıları fırsata çevirmek için emin adımlarla ilerliyoruz. 

Tarım ürünlerinde belirlediğimiz oldukça yüksek alım fiyatları vatandaşımız içindir. Kamu işçi ve memur maaş zamlarında bu gerekçelerle çıtayı yüksek tuttuk. Sosyal yardım sistemimizi etkin bir şekilde kullanıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu doğrultuda yeni adımlar da atacağız. Salgın döneminde fedakarlık yapan vatandaşımızın yüklerini daha da hafifleteceğiz. Fiyat artışları yapıp haksız kazanç peşinde olanlara de ek yaptırımlar uygulayacağız. Biz tüm yönetim olarak üzerimize düşenleri yapmayı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@