Kabine Toplantısı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Yapılacak, Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Gelecek Mi?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yoğun bir gündem ile toplanmaya hazırlanıyor. Peki kabine toplantısı ne zaman, hangi gün, saat kaçta yapılacak? Toplantıdan koronavirüs kısıtlaması kararı çıkacak mı?

Gündem 25.09.2021 - 17:03 25.09.2021 - 17:07 Engin Uzunoğlu

Belirli periyotlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılan kabine toplantısı son günlerin en çok merak edilen konsu haline geldi. Vaka sayılarının artması ve sonbahar mevsimi ile salgının yayılmaya başlamasından dolayı koronavirüs kısıtlamalarının geri gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı kabinesinde görüşmeler yapılacak. Peki kritik kabine toplantısı ne zaman?

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kabine toplantısınıun ne zaman yapılacağına dair meraklı bir bekleyiş bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı ABD ziyareti nedeniyle kabine toplantısı yapılamamıştı. Yeni kabine toplantısının tarihi ise 26 Eylül 2021 Pazartesi olarak açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kabinesi pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak. Toplantı saat 15:00'da başlayacak ve saat 19:00 civarında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ GERİ GELECEK Mİ?

Vaka sayılarının 30 bin sınırına dayanması ve her gün 200'ün üzerinde vatandaşın ölümcül salgın nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine tüm gözler kabine toplantısına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınında son güncel bilgileri ve Bilim Kurulu'nun son değerlendirmelerini içeren sunumunu kabine toplantısında yapacak.

Salgının yaygınlaşmasının önlenmesi için aşılama programlarına olan ilginin arttırılmasına yönelik önerilerde bulunması gereken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın katı olmayan koronavirüs tedbirleri önereceği öğrenildi. Bilim Kurulu'nun tavsiyelerinin görüşüleceği kabine toplandısından şehir içi ulaşımda kalabaklıkların engellenmesi, kabalık şekilde yapılan organizasyonlara izin verilmemesi gibi tedbirlerin alınmasına yönelik kararların çıkabileceği konuşuluyor.

YENİ YASAMA YILINDA ACİL ÇIKARTILACAK KANUNLAR

TBMM 1 EkiM'de yeni yasama yılına başlayacak. Yeni yasama yılı öncesinde çıkartılacak olan kanunların hangilerine öncelik verilmesi gerektiği de kabine toplantısının gündemi olacak. Yeni kanunlara ilişkin ilgili bakanlar değerlendirmeler yapacak. Gündemde olan kanunlar ise seçim kanunu, vergi reformu ve hukuk reformu olacak. 

MARKETLERDE FAHİŞ FİYATLAR GÜNDEM OLACAK?

Kabine toplantısında marketlerdeki fahiş fiyatlar da görüşülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyle bu marketler için Ticaret Bakanlığı tarafından müfettişler görevlendirilip denetimler başlatılmıştı. Bu denetimlerin ilk sonuçları kabine toplantısında değerlendirilecek. Marketlere müdahale edilip edilmeyeceğine dair kararlar bu denetim raporlarına göre verilecek. Edinilen bilgilere göre marketlere ağır yaptırımlar kabinenin gündeminde bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@