Kabine Toplantısı Ne Zaman, Hangi Gün Yapılacak, Asgari Ücret Zammı İçin Hangi Kararlar Alınacak?

Kritik kararların alınması beklenen yeni kabine toplantısı hakkında araştırmalar yapılıyor. Kabine toplantısı ne zaman hangi gün yapılacak, hangi kararlar alınacak? 

Gündem 21.11.2021 - 03:15 21.11.2021 - 03:15 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de çok kritik kararların alınacağı kabine toplantısı hakkında vatandaşlar çeşitli araştırma yapıyorlar. Kabine toplantısının ne zaman yapılacağından hangi kararların alınacağına kadar çok geniş konular merak konusu oluyor. Peki kabine toplantısı ne zaman yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin gündeminde hangi konular olacak? Asgari ücret hakkında ne gibi kararlar alınacak? Koronavirüs tedbirleri geri gelecek mi?

KABİNE TOPLANTTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi iki haftada bir Pazartesi günleri toplanıyor. Normalin dışında gelişmeler olduğunda ertelenen veya günü değişen toplantılarda çok lritik kararlar alınıyor. Yeni kabine toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tüm bakanların katılımı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde 22 Kasım Pazartesi günü toplanacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN KRİTİK TOPLANTI

Türkiye'de şu anda en çok merak edilen konuların başında asgari ücrete yapılacak olan zam geliyor. Bu zam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından karara bağlanacak. Bu komisyonun yapacağı ilk toplantının öncesindeki son kabine toplantısının çok kritik anlamı bulunuyor. Çalışma Bakanlığı'nın asgari ücret çalışması hakkında Bakan Vedat Bilgin kabine toplantısınd abir sunum yapacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan son gelişmelere bağlı olarak asgari ücret zammı ile alakalı son talimatını da toplantıda dile getirecek.

KORONAVİRÜS TESBİRLERİ GERİ GELİR Mİ?

Kabine toplantısının bir diğer gündem maddesi koronavirüs tedbirleri olacak. Avrupa'da yeniden yayılmaya salgının Türkiye'ye etkileri konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir sunum yapacak. Ancak kabine toplantısından koronavirüs tedbirlerinde bir geri dönüş kararı çıkması beklenmiyor. Yeniden kapanmayı düşünmeyen siyasi otorite bunun yerine aşılamanın teşvik edilmesi konusunda karar alması bekleniyor. 

DOLAR KURUNDAKİ YÜKSELİŞLER GÖRÜŞÜLECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise dolar kurundaki yükselişler ve ekonomik görünüm ile alakalı olarak bilgilendirmede bulunacak. Faiz indirimlerinin ekonomiye etkilerinin masaya yatırılacağı toplantıda atılacak yeni adımlar üzerinde tartışma yapılacak. Dolar kurunun yükselişinin durdurulması için atılacak adımlar yine kabine toplantısında kararlaştırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@