Kabine Toplantısı Neden Ertelendi, Yeni Toplantı Ne Zaman Yapılacak?

Çok kritik kararların alınacağı kabine toplantısının ertelendiği açıklandı. Peki kabine toplantısı neden ertelendi? Kabine toplantısı ne zaman yapılacak?

Gündem 02.08.2021 - 14:29 02.08.2021 - 14:37 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de belirli aralıklarla yapılan kabine toplantılarında çok hayati kararlar alınıp hızlı bir şekilde uygulamaya sokuluyor. Bundan dolayı da kabine toplantılarına olan ilgi çok büyük oluyor. Bugün yapılması planlanan kabine toplantısı ile alakalı bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılan kabine toplantılarında tüm bakanlar hazır bulunuyorlar ve her bakan kendi görev alanında bulunan meselelerde kabine üyelerine bilgi veriyor. Bu bilgiler ışığında ise kritik kararlar alınıyor. 

Kabine toplantısı Kurban Bayramı'nın ardından geçtiğimiz hafta yapılmadı ve bugün yapılması planlandı. Ancak bugün de kabine toplantısının ertelendiği açıklandı. Kabine toplantyısının ertelenmesi tüm beklentileri boşa çıkarırken bu ertelemenin nedeni ile kabine toplantısının yeni tarihi üzerine büyük bir merak yaşanmaya başlandı. 

kabine toplantısı ne zaman yapılacak

KABİNE TOPLANTISI NEDEN ERTELENDİ?

Kabine toplantısının neden ertelendiğine dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak bu erteleme sebebinin Ege ve Akdeniz bölgelerinde meydana gelen yangınlar nedeniyle olduğu tahmin ediliyor.

İçişleri Bakanı Sülkeyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yangın olan bölgelerde saha çalışmalarında aktif rol alıyorlar. Bu nedenle kabine toplantısı yapılsa bile bu bakanlar katılamayacaktı. Bundan dolayı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ertelenmesine dair bir karar alddığı belirtildi. 

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kabine toplantısının ertelenmesinin ardından herkes yeni toplantı tarihini merak etmeye başladı. Ancak bu topğlantı tarihi hakkında henüz bir resmi açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanlkığı kaynaklarından kamuoyuna bu yömnde bir bilgi verilmedi. 

Kabine toplantısının ne zaman yapılacağına dair öne çıkan bazı görüşler bulunuyor. Buna göre çok acil karar alınması gereken meselelerin bir süre daha izlenebilmesi için yeni kabine toplantısının 9 Ağustos  2021 Pazartesi günü yapılabileceği ifade edildi.

Yeni kabine toplantısında yangın meselesi masaya yatırılacak. Bu konuda eldeki imkanlar ve eksiklikler değerlendirmesi yapıldıktan sonra atılması gereken adımlara ilişkin kararlar alınacak. Planlamada hatalar varsa sorumlululardan bu konuda açıklama istenecek ve bunun üzerine bir değerlendirme yapılacak.

Bir diğer önemli husus ise koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve delta varyantı etkileri olacak. Bu yönde alınabilecek kararlar üzerine müzakere yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@