Kabine Toplantısı Öncesi Bilim Kurulu Üyesinden Son Dakika Açıklaması: Pazar Yasağı Kalkacak Mı, Ne Zaman Kalkar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurda dönüşü ile kabine toplantısı için geri sayım hızlandı, Tam normalleşme ile tüm yasaklar ne zaman bitecek sorusuna yanıt aranırken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konu hakkında açıklama yaptı. Pazar günü sokağa çıkma yasağı kalkacak mı, Pazar sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek, yeni normalleşme takvimi ne zaman açıklanacak, yeni kabine toplantısı Haziran 2021 hangi tarihte?

GÜNDEM 17.06.2021 - 12:19 17.06.2021 - 12:19

İlk olarak Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi toplantısı sonrasında ise Azerbaycan ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda döndü. Hatırlanacağı üzere kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO toplantısına katılacak olması neden ile erkene çekilmiş daha sonra ise yoğun program gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. 

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. İLHAN AÇIKLADI: PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILACAK MI?

İptal edilen kabine toplantısı en çok Pazar günü sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının kaldırılacağı müjdesini bekleyen kişileri üzmüştü, Milyonlarca esnaf ve Cumartesi günü çalıştığı için tatil yapamayan Pazar günü ise yasak nedeni ile evde kalan kişilerin bekledikleri kabine toplantısı öncesinde kritik açıklama Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından yapıldı. 

Kısıtlamaların kaldırılması konusunda vaka sayılarına göre karar alındığını dile getiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhan "Toplumsal kısıtlamayı olabildiğince az yapmaya çalışıyor Türkiye Cumhuriyeti. İyi de bir politika bu ama bu rakamların biraz daha oturması gerekebilir. 5 binli rakamları gördük. Bu rakamlar bu şekilde devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı'mız da 'Temmuz başına kadar' diye ifade etmişti. Belki önümüzdeki hafta değerlendirilebilir. Temmuza da 15 gün kaldığını düşünürsek, temmuz ayında daha rahat bir sosyal ortamın olabileceğini öngörebiliriz şimdiden" diyerek Pazar günü sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Temuz ayı başını işaret etmiş oldu. 

YENİ KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, ERTELENEN TOPLANTI HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurda dönüşü ile kabine toplantısı için gözler kritik tarihe çevrildi. İlk olarak 14 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı ilan edilen Kabine Toplantısı Erdoğan'ın NATO Liderler Zirvesi programı nedeni ile 10 Haziran tarihiene çekilmişti. Sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun programı nedeni ile toplantının iptal ediliği duyurulmuştu. 

Yeni normalleşme kararları ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kararının çıkması beklenen son kabine toplantısı 21 Haziran 2021 Pazartesi günü yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@