Kabine Toplantısında Alınan Kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! İşte Yapılan Açıklamalar Ve Yeni Kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile kabine kararlarını kamuoyuna ilan etti. Kabine toplantısında hangi kararlar alındı?

Finans 12.04.2022 - 19:37 12.04.2022 - 19:37 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde toplandı. Tüm bakanların katıldığı toplantıda çok kritik konular masaya yatırıldı. Alınan kararlar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından kamuoyuna açıklandı. 

GIDA ÜRETİMİNDE SORUN YOK

Türkiye'nin gıda üretimi açısından sorunu olmadığını söyeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkye'nin sorunu kendi vatandaşlarının ihtiyacı olan gıda maddelerini üretmek değildir. Biz kendi vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri üretecek kapasiteye sahibiz. Ancak siz ürettiğiniz ürünlerin bir kısmını dışarıya sattığınız gibi dışarıdan da ürün alıyorsunuz. Dünyada enflasyon yükseliyor ve bundan biz de etkileniyoruz. Bizim önceliğimiz vatandaşımızın temel gıda maddelerine kesintisiz ulaşmasını sağlamaktır." dedi.

FIRSATÇILARA UYARI!

Gıda alanında fırsatçılar da olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gıda alanında Türkiye'de fırsatçılar da bulunuyor. Biz bunların da takibini de yapıyoruz. Ancak sorun çoğu zaman hukuki değil ahlaki olduğu için arzu ettiğimiz sonuçları almakta güçlük çekiyoruz. Karşımızda önemli bir sorunun farkındayız. Dolayısıyla insanımızın kazançlarındaki kayıpları telafi etmeye çalışıyoruz. Belirsizlik ortadan kalktıkça fiyatlardaki balon da geri çekilecektir. Sabırla, dirayetle, daha çok çalışarak bu kritik dönemi geride bırakacağız." ifadelerini kullandı.

2053 ULAŞIM VE LOJİSTİK ANA APLANI

2053 Ulaştırma ve Lojistik Planı'nı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir sonraki vizyon eşiğimiz olan 2053 için de hazırlıklarımızı hızlandırıyoruz. Bugün İstanbul'un fethinin 600. yılına atfettiğimiz vizyon olan Ulaştırma ve lojistik ana planını açıklamak istiyorum. Bugün 12 milyar ton olarak gerçekleşen dünya ticaret hacminin 2050 yılında 95 milyar tona ulaşması bekleniyor. Dünyada ulaşıma yönelik talebin de 2050 yılında 2 katına çıkacağı anlaşılıyor. Ülkemizde ulaştırma alanında son 20 yılda atılan adımların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye lojistik süper güç olma yolunda ilerlemektedir. Ulaştırma ve lojistik ana planımızı hazırladık. Bu kapsamda bir ihtiyaç analizi yaptık.

Demiryolu yatırımlarımız artık ön plana çıkmıştır. Esasen yıllarca kaderine terkedilen demiryollarımızı yıllardır geliştiriyoruz. Demiryollarının yolcu taşımacılığındaki payını yüzde 1'den yüzde 6,2'ye çıkartmaya kararlıyız. Yük taşımacılığımızın yüzde 4'ü demiryolu ile gerçekleştirilmektedir. Amacımız 2053 yılında yüzde 22 seviyesine ulaşmaktadır. Yurt dışı yük taşımacılığında da demiryolunun payını 10 kar arttırmayı planlıyoruz. Yeni yatırımlarla karayolu hizmet niteliğni de daha da üst seviyeye çıkaracağız. Limanlarımızdan 2053 yılında 400 milyon tonun üzerinde taşımacılık yapılacaktır. Kanal İstanbul projesi ise kritik ehemmiyete sahip olacaktır." dedi.

EKONOMİ AÇIKLAMALARI!

Ekonomi alanında açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diğer ülkelerin bugün başlasalar çeyrek asırda başaramayacakları işleri bugün biz bitirmiş haldeyiz. Üretim ve tedarikteki aksaklıklardan dolayı yaşanan krizler elbette ülkemizi de etkiliyor. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız bu sorunları yaşayabilirler. Ancak emin olun sonrasında gelecek dönem bu sıkıntılara değecektir. Bizim için aslolan vatandaşlarımızın refahıdır. Büyüme hedeflerine kurulu ekonomi programımıza çok daha fazla odaklanacağız." şeklinde konuştu.

2B ARAZİLERİN SATIŞI HAKKINDA YENİ KARAR

Hazine arazilerine dair alınan yeni kararları da duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2B arazilerinin satışı ile başvuru ve ödeme sürelerini 31 Aralık tarihine kadar uzatma kararı aldık. Ayrıca tarım arazisi olarak kullanılmak üzere çiftçilere yarı fiyatına kiraladığımız araziler için başvuru süresini kaldırıyoruz. Hazine arazileri üzerinde tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımıza destek vermeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@