Kabineden Sonra Sağlık Bakanı Koca'dan Yeni Kapanmalar Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını kapsamında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın konuşmasında en önemli noktalardan birisi yeni kapanmalara dair yapılan açıklama oldu.

Gündem 23.11.2021 - 10:25 23.11.2021 - 10:25 Mustafa KARAGÖZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haftanın ilk günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca konuşmasında sağlık bakanlığı bünyesine yapılacak olan personel alımları hakkında konuşurken ayrıca salgına dair  son durumu paylaştı. Koca aşılama çalışmaları ile birlikte tedbirler ve kapanma iddialarına değindi. 

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN YENİ KAPANMA AÇIKLAMASI

Bakan Koca salgın hakkında yaptığı konuşmasında yeni çıkarılan Molnupavir ilacına ilişkin bilgi verdi. Yeni ilacın koronavirüs salgını karşısında çok etkili olduğunu ifade eden Bakan Koca bu konuda çok fazla çalışma yapıldığını hatırlattı. Bakan Koca söz konusu ilacın Türkiye'ye getirilmesi noktasında da kararlı olduklarını ifade etti.

Konuşmasının devamında Türkiye'de yeni kapanma olup olmayacağına ilişkin bir soruya yanıt veren Sağlık Bakanı Koca şu ifadeleri kullandı. 

"Türkiye'de yeni dönemde biz kapatmalarla salgını yönetmeyi düşünmüyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirleri ve özellikle aşıyı son derece önemsiyoruz. Herkesin aşı olmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yer yer yanlış bir algıyla 'bir tane, iki tane aşı niye korumuyor' deniyor."

Bakan Koca konuşmasının bu bölümünü ise çocuk felci aşısının 5 kere, tetanoz aşısının 4 defa 10 yılda da 1 tekrarının istedindiğini hatırlattı. Çocukluk çağı aşılarının birden çok yapılmasına yüzde 98 oranında 'evet' diyoruz diyen Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 aşısına gelinde bir tanenin neden korumadığına dair sorular geldiğini söyledi. Aşının koruyuculuk süresinin olduğunu söyleyen Koca, bu sürelerin 6 ay, 8 ay, 12 ay olabildiğini hatırlattı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@