Kabus Ayı Geliyor Neye Uğradığınızı Şaşıracaksınız Diyen Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin 16,5 TL Uyarısı!

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren ünlü ekonomist Remzi Özdemir, dolar kuruna dair çarpıcı çıkarımlarda bulundu. Doların gerçek değerini açıklayan Remzi Özdemir'den dolar tahminleri...

Finans 19.04.2022 - 22:54 19.04.2022 - 22:54 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri ünlü ekonomist Remzi Özdemir değerlendirdi. Remzi Özdemir dolar kurunun gerçek değerini açıklarken özellikle Mayıs ayı için kabus ayı yorumu yaptı. İşte Remzi Özdemir'in büyük dikkat çeken dolar yorumları...

EMEKLİLERLE ALAY ETTİLER

Emeklilere bayram ikramiyesi zammı verilmemesini eleştiren Remzi Özdemir, "Emeklilerle alay ettiler, insanların gururlarıyla oynadılar. Aylardır emeklilere bayram ikramiyesi zammı verilecek diye umut verdiler. Şimdi bu umutlar boşa çıktı. İnsanlar o parayı bayram harçlığı yapmayacaktılar, faturalarını ve borçlarını ödeyecektiler. Bu konuda büyük ayıp edildi ve bizim insanımız bunu hak etmedi. Kur korumalı mevduat sistemi ile milyarlarca lirayı zenginlere veren hükümet emeklilere bayram ikramiyesini çok görüyor. Bu insanlar mağdur edilmiş ve rencide olmuşlardır. 1.100 TL verecekmişsin onu da verme al o paraları git zenginlere ver." dedi.

BÜYÜME VATANDAŞA YANSIMIYOR

Türkiye'nin büyüme rakamlarının vatandaşa yansımadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Türkiye’nin gerçek anlamda bir büyümesi yok. Rakamlar hiçbir şey ifade etmiyor. Gelir adaletsizliği ortamında sen istediğin kadar büyü. Büyümeyi vatandaşa yansıtabiliyor musun? Bireysel iflaslar yaşanıyor. İnsanlarımızın gelirleri düşük ve kredi ile kredi kartına mecbur bırakılıyorlar. Bu insanlar için bir çalışma da yapılmıyor." ifadelerini kullandı.

PETROL FİYATLARINDAN DARBE GELİYOR

Petrol fiyatlarına dikkat çeken Remzi Özdemir, "Petrol fiyatları beni korkutuyor. Putin şu anda petrolü silah olarak kullanıyor. Putin sürekli olarak petrol fiyatlarını arttırıyor. Tamamen stratejik rezervlerle petrol fiyatları tutulmaya çalışılıyor. Petrol 140 – 150 dolar seviyesine çıkacaktır. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile bizim turizm gelirlerimiz direkt olarak bu cari açığa gidecek ve biz döviz sıkıntısını yine yaşayacağız. Ekonomimiz öyle darbe yiyecek ki büyük felaket olacak." şeklinde konuştu. 

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Dolar kurunun fiyatına ilişkin de değerlendirme yapan Remzi Özdemir, "Cari açıktan dolayı dolar kuru fırlaması muhtemeldir. Daha önce dolar kurunun adil değeri 9,5 TL diyenler bugünlerde yanıldım demeye başladılar. Şu anda dolar kurunun adil değeri 16,5 TL’dir. Bahsettiğimiz cari açık dolar kurunu yukarıya çekecek ve yüksek ihtimal de 16,5 TL’nin üzerinde kalmayacak." dedi.

KABUS AYI GELİYOR

Mayıs ayı için kabus ayı değerlendirmesi yapan Remzi Özdemir, "ABD çok büyük bir tehlike bizim için. Dolar endeksi adım adım yükseliyor. Bunun çok daha ötesine geçecek. Oradaki yükselişler dolar kıtlığına işaret ediyor. Yurt dışından dolar borçlanması ile ve yüksek faizle alınan paralar yurt içinde doların baskılanması için mi kullanılacak. Bunun için Mayıs ayı kabus ayı olacak diyoruz." ifadelerini kullandı.

Not: Burada yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bunlardan yola çıkılarak yatırım yapılması riskli olabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@