Kaçak Emlakçılık Yapanlara Vergi Borcu Cezası! Danıştay Kararı Açıklandı

Emlak ofisi açmadan, emlakçılık yetki belgesi almadan taşınmaz alım satımı yapan kişilere kötü haber geldi. Kaçak emlakçılık cezası açıklandı!

Emlak Haberleri 12.06.2022 - 08:25 12.06.2022 - 08:25 Gülcan Özer

Hatırlanacağı üzere emlak sektörüne bir çeki düzen getirilebilmesi adına yeni bir yasa hayata geçirilmiş, emlakçılık yapmak isteyen kişilere yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti. Alınan karar ile artık emlakçılık yapmak isteyen kişilerin Ticaret Bakanlığı'na başvuru yaparak emlakçılık yetki belgesi alması zorunlu olmuştu. 

Süreçte kaçak emlakçılık yapan kişilerin sayıları artarken Danıştay bu konu hakkında tartışmalara son noktayı koyacak nitelikte bir karara imza attı. Kaçak emlakçılık olarak anılan yetki belgesi olmadan, emlak ofisi açmadan ve vergi ödemeden yapılan taşınmaz satışlarına vergi cezası yolu açıldı. 

KAÇAK EMLAKÇILIK CEZASI İÇİN DANIŞTAY EMSAL KARAR AÇIKLADI! 

Hiçbir vergi ödemesi yapmadan kaçak emlakçılık yaparak haksız bir şekilde komisyon alan kaçak emlakçılar hakkında Danıştay emsal olacak bir karara imza attı. Aynı sene içerisinde ya da birbirini takip eden seneler içerisinde 1 ya da birden çok taşınmazın satışı durumunda devamlılık unsuru oluşacağını belirterek bu tip satışların ticari faaliyet olacağını öngördü.

danıştay emsal karar emlaçıkılk

Danıştay kararına konu olan olay birkaç sene içerisinde 5 kez gayrimenkul alım satımı yapan kişinin vergi ödemeden komisyon aldığı ihbarı üzerine yapılan şikayet üzerinden gerçekleşti. Vergi denetimi esnasında kaçak emlakçılık yaptığı iddia edilen kişi hayatını kaybetti. Vergi denetmenleri yapmış oldukları inceleme sonucunda aileye vergi borcu çıkardı. 

Ailenin itirazı üzerine ise vergi mahkemesi satışlarda ticari bir organizasyon ve devamlılık olmadığı gerekçesi ile kararı bozdu. Vergi Dairesi avukatının kararı temyize götürmesi üzerine Danıştay 4. Dairesi “Olayda devamlılık unsurunun oluştuğu ve yapılan satışların ticari mahiyette olduğu anlaşılmıştır. Vergi Mahkemesi’nin kararı oy çokluğu ile bozulmuştur" açıklaması ile emsal bir karara imza attı ve tartışmalara son noktayı koymuş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@