Kaçak İnşaat Nedir, Cezası Var Mı, Yapan Müteahhit Nereye Şikayet Edilir?

Kaçak inşaat yapan müteahhitlerin nereye ve nasıl şikayet edilebilecekleri merak ediliyor. Kaçak inşaat nedir, kaçak inşaat yapan müteahhit nereye şikayet edilir?

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 05:00 09.09.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sektöründe sıklıkla karşılaşan sorunlardan birisi kaçak inşaat meselesidir. Kaçak inşaat yapılması durumunda vatandaşlar şikayet mercilerini ve usullerini merak ediyorlar. Peki kaçak inşaat nedir, kaçak inşaat yapana ne ceza verilir, kaçak inşaat yapan müteahhit nereye şikayet edilir.

KAÇAK İNŞAAT NEDİR?

İmar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapıların tamamına kaçak inşaat denilmektedir. Genellikle yetkili idareden ruhsat alınmadan başlanan inşaatlar veya ruhsat alınmasına rağmen projeye aykırı olarak yapılan inşaatlar kaçak yapı sınıfında değerlendirilmektedir. Oldukça yaygın bir mesele olan kaçak inşaat ile alakalı örnekler sıklıkla görülebilmektedir. Belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaçak inşaatlar ile mücadele etmektedirler. 

KAÇAK İNŞAATIN CEZASI VAR MI?

Ruhsat almak için yetkili idareye inşaatı yapan kişi tarafından verilen projeye aykırı olarak yapılan inşaatlar can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar. Bir inşaat için ana projede yer almayan katlar, çatı katları, ek tesisler, ek balkonlar, dükkanlar şeklindeki tüm yapılar kaçak olarak değerlendirilmektedirler. 

Kaçak inşaat yapmak esasında kanunen de büyük cezalar gerektiren bir meseledir. Kaçak inşaat tespit edildiğinde ilk olarak yapı mühürlenip inşaat hemen durdurulmaktadır. Yapı sahibine de bir tebligat yapılmaktadır. Bu tebligatın tebliğ tarihinden itibaren en çok bir ay içerisinde yapı sahibi inşaatını ana projeye uygun bir hale getirerek yetkili birimlere başvurup mührün kaldırılmasını talep edebilir. 

Kaçak yapının mühürlenip tebliğ edilmesinden sonra projeye aykırılık verilen sürede giderilmezse inşaatın ruhsatı iptal edilir. Bundan sonraki süreçte de ruhsatsız bina sınıfında değerlendirilerek kaçak yapı belediye veya valilik tarafından yıktırılır. Bu yıkım masrafı da inşaat sahibinden tahsil edilir. 

KAÇAK İNŞAAT YAPAN MÜTEAHHİT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Kaçak inşaat yapan müteahhitlerin nereye şikayet edileceği konusu vatandaşların sıklıkla araştırma yaptığı meseleler içerisinde yer almaktadır. Kaçak inşaat şikayeti ilçe belediyelerinin ilgili birimlerine yapılabilir. Telefonla şikayette bulunabilen vatandaşlar internet yoluyla da kaçak inşaat ihbarında bulunabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@