Kaçak Kat Olan Binalarda Büyük Risk! Mutlaka Kontrol Ettirin

Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alan kaçak katlar hakkında İMKON Başkanı son derece önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 14.02.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alan kaçak katlar hakkında İMKON Başkanı son derece önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu son derece önemli açıklamalarda bulunarak oturdukları binalarda kaç kat olan kişileri uyardı. Türkiye'de son derece yaygın olan kaçak yapılaşma hakkında önemli bilgiler veren Tahir Tellioğlu ev sahiplerini risklere karşı uyarararak bu tip binaların mutlaka denetimden geçmesi gerektiğini söyledi. 20 Yaşından Daha Büyük Binalarda Risk Büyük! İMKON Başkanı Tellioğlu 20 yıldan daha eski binalarda riskin büyüdüğünü söyleyerek bu tip binalarda çıkılan kaçak katlar nedeni ile binanın dayanım gücü ve ömrünün büyük oranda kısaldığını söyledi. Bu tip binalarda oturan kişilerin mutlaka binalarından beton numunesi alarak bina taşıyıcı sistemi olarak ta anılan karot ölçümü yaptırmalarını istedi. Özellikle de binada çatlak oluşumu olan kişilerin bu testi yaptırmaları gerektiğini söyleyen Tellioğlu binalarda küçük çaplı sallantılar, çatlaklar olması yada binanın inşaatında kullanılan malzemenin kalitesinden endişe edilmesi durumunda karot testi yapılması gerektiğini söyledi. İnşaatta Deniz Kumu Kullanılması Riskli Mi?Binanın inşaatında deniz kumu kullanımının riskli olmasına rağmen tek başına binanın çökmesine neden olmayacağını belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu “Ancak olay tek bir nedene indirgenmemeli. Üstüne kaçak 3 kat atılmış deniyor.Sadece malzeme değil kaçak kat da çökmeye neden olur. Binaların taşıyıcı sistemi bireyler tarafından beton numunesi alınarak kontrol edilmeli. Her bina kendi özel durumundan dolayı risk altında olabilir. Bunun tespitinin mutlaka yapılması gerekiyor' diyerek vatandaşları uyardı. Çıkılan Her Kaçak Kat Binanın Karot Değerini Düşürüyor! Ülkemizde hemen hemen her binada kaçak kat bulunurken Tellioğlu çıkılan her kaçak katın binanın taşıyıcı sistemine zarar verdiğini belirterek karot değerini indirdiğini söyledi. Çıkılan her kaçak kat binanın taşıyıcı sistemini güçsüzleştirirken bu da binanın çökmesi ya da yıkılması gibi riskleri beraberinde getiriyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@