Kaçak Yapı İçin 2 Yıl Hapis Cezası Gündemde!

Kaçak yapılara yönelik olarak imar barışı getiren hükümet bundan sonraki dönemde kaçak yapılaşmayı önlemek için son derece sert önlemler almayı sürdürüyor.

Emlak Haberleri 09.05.2018 - 14:57 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Kaçak yapılara yönelik olarak imar barışı getiren hükümet bundan sonraki dönemde kaçak yapılaşmayı önlemek için son derece sert önlemler almayı sürdürüyor.

Alınacak olan önlemler arasında en dikkat çekeni ise hiç şüphesiz kaçak yapı yapan ve bu yapılaşmaya göz yuman kişilere getirilecek olan 2 yıllık hapis cezası olarak öne çıkıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kaçak yapıya bundan sonra kesinlikle göz açtırmayacaklarını bir kere daha vurguladı.

İmar Barışından Sonra Çok Büyük Cezalar Kapıda 

Çıkarılacak olan imar barışı ile beraber 15 milyon sorunlu yapı kayıt altına alınacak ve bu yapılar için kaçak yapı yıkım cezası ya da kaçak yapı para cezası kesinlikle uygulanmayacak. Ancak bundan sonra kaçak yapılaşmaya karşı hükümet topyekun bir savaş verecek. Kaçak yapı yapan kadar bu kaçak yapılaşmaya göz yuman belediye çalışanları da suçlu kabul edilecek ve cezalandırılacak.Mevcut yasalarda kaçak yapı hapis cezası uygulaması bulunuyor ancak kaçak yapılaşmaya karşı verilen hapis cezaları hükmün açıklanmasının geriye atılması nedeni ile uygulanamıyor. Bu nedenle hükümet yapacağı yasal değişiklik ile hapis cezasını en az 2 yıl 1 güne çekecek ve bu sayede hapis cezasını fiili olarak uygulanabilir hale getirecek. Yani kaçak yapıyı yapanla beraber bu yapının yapılmasına göz yuman kişilerde en az 2 yıl hapis yatacaklar.

İmar Planlarını Herkes Dikkate Alacak 

Yapılan yasal düzenleme ile beraber oluşturulan imar planlarının dikkate alınması zorunlu hale getirilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki Mahkemelik durumlar varsa, ceza durumları varsa, yıkım kararları varsa kaldırıyoruz. Şimdiye kadar yıkım kararı alıp da bunları yıkan bir belediye varsa lütfen bana söylesin. İmar barışıyla bu işi kayıt altına alarak tespitleyip şimdiye kadar hata yapanların da cezasını yazıp belli bir bedel alıyoruz.

Şu anda zaten kaçak binalarla ilgili bir seneden beş seneye kadar hapis cezası var. Fakat hükmün ertelenmesi geriye bırakılması meselesinden hepsi erteleniyor. Cezanın alt sınırını 2 yıl bir güne çıkarmalıyız. Meclis’te bunu tüm milletvekillerine anlatacağım, ne derler bilmiyorum. Kaçak yapıyı yapanı da yaptıranı da içeri atacaksın. Müteahhit, belediye başkanı fark etmez... Kaçak yapanlar yaptıranlar göz yumanlar içeride en az iki sene yatmayı göze alacak.” diyerek vatandaşı da belediyeleri de uyardı.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@