Kaçak Yapı Sahipleri Dikkat! Bakanlık 81 İle Genelge Gönderdi, Hepsi Tek Tek Yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaçak yapı avına çıktı! 81 ile genelge gönderildi, tüm kaçak yapıların yıkılması istendi. 2022 imar barışı / affı müjdesi beklenirken kaçak yapı yıkım kararı çıktı!

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 09:37 07.11.2021 - 09:38 Gülcan Özer

2021 yılında yapılan tüm çağrılara rağmen yeni bir imar barışı / affı müjdesi gelmezken vatandaş umutlarını 2022 yılına bağlamıştı. Sosyal medyadan örgütlenen kişiler imar barışı çıkarılmasını isterken özellikle de daha önce çıkarılan imar barışına başvuru yaparak yapı kayıt belgesi alan ancak ödeme yapamadığı için belgesi iptal edilen kişiler çağrıda bulunuyordu. 

Süreçte imar barışı müjdesi bekleyen kişilere kötü haber geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 81 ile yazılı genelge ile talimat gönderildiği ve tüm kaçak yapıların istisnasız olarak yıkılması istendiği açıklandı. Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre Bakanlık bünyesinde kurulan denetçi ekipler imar barışı fırsatçıları tarafından yapılan kaçak yapıları tek tek tespit ederek yıkıyorlar. 

İMAR BARIŞI FIRSATÇILARI TEK TEK YAKALANIYOR! 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından verilen kaçak yapı yıkım talimatı yurt genelinde uygulanmaya devam ediyor. Bakanlık özellikle de imar barışı müjdesi sonrası yapılan kaçak yapıların peşine düşerken doğal SİT alanları ve koruma alanları başta olmak üzere yapılan tüm kaçak yapılar titiz çalışmalar sonucunda tespit ediliyor. 

kaçak yapı yıkım kararı

Bakanlık tarafından yapılan denetimler sonucunda bugüne kadar 5 bin 704 kaçak yapının tespiti gerçekleştirilirken bu yapılardan 3 bin tanesinin yıkım işlemleri de tamamlandı. Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada “Bugüne kadar özel çevre koruma bölgeleri ve doğal sit alanlarında toplamda 5 bin 704 adet imar barışına aykırı kaçak yapı tespit edildi.

Bu tespitlerin 1609 adeti özel çevre koruma bölgelerinde, 3 bin 557 adeti doğal sit alanlarında, 538 adeti ise hem özel çevre koruma bölgesi hem de doğal sit alanlarında kalmaktadır" denilerek kaçak yapılarla mücadelenin süreceği dile getirildi. 

KAÇAK YAPI YIKIMLARINA BAŞLANAN 50 İL HANGİSİ?

50 İL LİSTESİ

81 İLE KAÇAK YAPI YIKIM KARARI GENELGESİ GÖNDERİLDİ! 2022 YILINDA YENİ İMAR BARIŞI ÇIKMAYACAK MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildiği belirtilirken Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri tarafından denetimler arttırıldı. Denetimler özellikle de Fethiye, Marmaris ve Datça gibi kaçak yapıların arttığı kıyı şeritlerinde, yaylalarda ve doğal SİT alanları ile koruma altındaki bölgelerde arttırıldı. 

Vatandaşların 2022 yılında yeni bir imar barışı çağrısı gündemdeki yerini korurken Bakan Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamalarda bir daha imar barışı çıkarmayacaklarını dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@