Kaçak Yapılar Kayıt Belgesi Alırsa Yıkılmayacak, Cezalar İptal Edilecek

12 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı için yol haritası belirlendi. Buna göre kayıt belgesi düzenlenen kaçak yapıların yıkılma kararları bulunsa dahi yıkımları yapılmayacak ve kesilen kaçak yapı cezaları iptal edilecek. .

Emlak Haberleri 01.05.2018 - 10:36 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

12 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı için yol haritası belirlendi. Buna göre kayıt belgesi düzenlenen kaçak yapıların yıkılma kararları bulunsa dahi yıkımları yapılmayacak ve kesilen kaçak yapı cezaları iptal edilecek. 

İmar barışı için yol haritası her geçen gün netleşmeye devam ediyor. Yapılacak olan yasal düzenlemenin ardından kaçak yapılar için yapı kayıt belgesi düzenlenecek. Bu belgeler ile gerekli işlemleri gerçekleştiren kişiler iskan belgesi alabilecek ya da kentsel dönüşüm için gerekli süreçleri başlatabilecek.İmar Barışının Yol Haritası AçıklandıTürkiye'de 12 milyon adet kaçak yapı bulunduğu belirtilirken bu yapıların bazıları için yıkım kararı çıkartılmış durumda. İmar affının çıkarılmasının ardından 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan kaçak yapılar yapı maliyeti arsa ve emlak değerinin üzerinden yüzde 3 oranında bedel ödenerek kayıt belgesi alacak.Alınan kayıt belgesi tapu belgesi yerine geçecek. Yani kaçak yapıların yıkılması söz konusu olmayacak. Aynı zamanda kaçak yapılar için elektrik, su  ve doğalgaz abonelikleri gibi abonelikler alınabilecek. Belge alınan taşınmaza kaçak yapı cezası kesildiyse bu cezalar ortadan kalkacak.Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınacak?Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişiler söz konusu başvuruları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri üzerinden kabul edilecek. Kaçak yapıya ait olan tüm bilgiler başvuru esnasında detaylı bir şekilde sunulacak. Kaç daire olduğu, metrekaresi ve yüz ölçümü bilgileri yapı kayıt belgesi başvurusu esnasında başvuru sahibi tarafından detayları ile ibraz etmekle yükümlü olacak.31 Aralık 2017 Tarihinden Sonra Yapılan Kaçak Yapılara Af Yok İmar barışı hakkından sadece 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan kaçak yapılar yararlanacak. Bu tarihten sonra yapılan kaçak yapılar sunulan bu haktan ne yazık ki yararlanamayacak.İmar affı başvuru tarihi için 2018 yıl sonu belirlenmiş durumda. Ancak hükümet isterse bu başvuru süresini uzatma hakkına sahip olacak. Başvurulardan gelen yapı kayıt belgesi ücreti ise kentsel dönüşüm projelerine aktarılarak kaynak olarak kullanılacak.


Gelişmelerden Haberdar Olun

@