Kademeli Normalleşme Sonrası Vaka Sayısı Artan 6 İlden Yeni Karantina Haberi!

Türkiye 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibari ile kademeli normalleşme dönemine geçiş yaparken geçiş dönemi ile beraber karantina haberleri peş peşe gelmeye başladı. İl ve ilçelerde toplanan Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan kararlar kapsamında 6 ilde bazı yerleşim yerleri karantina altına alındı ve 10 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Belirtilen yerlere giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bugün karantinaya alınan yerleşim yerleri, iller, yerler, ilçeler ve köyler hangileri?

Kademeli Normalleşme Sonrası Vaka Sayısı Artan 6 İlden Yeni Karantina Haberi!

Aşılama çalışmalarının başlamasına rağmen yaşanan mutasyonlar nedeni ile bulaşıcılığı artan koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik olarak büyük hasar yaratmaya devam ediyor. 17 günlük tam kapanma sonrasında kademeli normalleşme sürecine geçiş yapılmıştı.

17 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibari ile başlayan kademeli normalleşme sürecine geçiş ile beraber ne yazık ki bazı yerleşim yerlerinde artan koronavirüs vaka sayısı nedeni ile karantina uygulamasına geçiş yapıldı.

BUGÜN KARANTİNAYA ALINAN YERLER NERELERİ?

Koronavirüs salgını ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda salgını kontrol altına alabilmek adına il ve ilçelerde bulunan Hıfzıssıhha kurullarına yetki verilmiş, Valilikler nezdinde yapılan toplantılar kapsamında vaka sayılarına ve salgının seyrine göre bölgesel kararlar alınmasına izin verilmişti.

Kademeli normalleşme dönemine geçiş yapılması ile beraber 17 günlük tam kapanmanın yarattığı baskının da etkisi ile pek çok kişi kendisini sokaklara atarken kapalı mekanlarda yapılan toplantılar ve buluşmalar nedeni ile ne yazık ki koronavirüs vaka sayısı özellikle de bazı bölgelerde artış gösterdi.

Kademeli Normalleşme Sonrası Vaka Sayısı Artan 6 İlden Yeni Karantina Haberi! - Resim 1

Vaka sayılarında artış yaşanan 6 ilimizde yer alan bazı yerleşim yerleri için yapılan toplantılar sonrasında karantina ilan edildi.

Giresun'da karantinaya alınan köyler artarken bunlardan biri de Yağlıdere ilçesine bağlı olan Yeşilyurt Köyü oldu. Son dönemde köyde koronavirüs vaka temaslı kişi sayısında yaşanan hızlı artış nedeni ile salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacı ile köy ikinci bir karara kadar karantina altına alınırken köyde yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını vefa destek gruplarının karşılayacağı ve köye giriş çıkışların yasaklandığı ilan edildi.

KÜTAHYA'DA KARANTİNAYA ALINAN KÖYLER, MAHALLE VE YERLEŞİM YERLERİ!

Kütahya Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklama ile Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Işıklar köyünde pozitif vaka sayısında yaşanan artışların ardından bireysel izalosyon kararlarının yeterli olmadığı gerekçe gösterilerek 10 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Köyde 10 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanırken yine köylülerin hane ziyareti yapmaları da yasaklandı. İlçe Jandarma ekipleri köyde geniş güvenlik önlemleri alırken yasakların sıkı bir şekilde uygulanacağı belirtildi.

Bu illerimize ek olarak Adıyaman Merkez'de yer alan 16 binada, Kars'a bağlı olan Akyaka ilçesinde yer alan Boyuntaş köyü ile Arpaçay ilçesinde yer alan Küçükçatma köyleri, Kastamonu Çatalzeytin Mahallesine bağlı olan Çepni köyü Sifan Mahallesi ve Gümüşhane Merkeze bağlı Yukarı Alıçlı köyünde 10 günlük karantina başlatıldı. Karantina uygulamasına alınan yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken belirtilen yerleşim yerlerine giriş çıkışlar kapatıldı.