Kademeli Tarifede 210 kWh Değişikliği Elektrik Faturalarına Nasıl Yansıyacak, Faturalarda Ne Kadar İndirim Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan elektrik faturalarındaki kademeli tarife değişikliğinin faturalara nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak?

Kademeli Tarifede 210 kWh Değişikliği Elektrik Faturalarına Nasıl Yansıyacak, Faturalarda Ne Kadar İndirim Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda elektrik faturalarındaki kademeli tarife sisteminde değişikliğe gidildiğini duyurdu. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçilen sistemde günlük 5 kilowat elektrik tüketimi temel alınarak elektrik faturalarındaki kademe aylık 150 kilowat olarak belirlenmişti. 150 kilowatın üzerindeki kullanımlarda vatandaşların daha yüksek bedeller ödeyeceği bir sisteme geçiş yapılmıştı. ANcak bu kademeli tarife sisteminin elektrik faturalarına yansıması olumsuz oldu. Çok sayıda vatandaşın elektrik faturaları 2-3 kat arttı.

KADEMELİ TARİFEDE KADEME 150 KİLOWATTAN 210 KİLOWATA ÇIKARILDI

Vatandaşların elektrik faturalarındaki yüksekliğe dair şikayetlerini değerlendirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan uygulanan kademenin sınırının günlük 5 kilowattan 7 kilowata aylık ise 150 kilowattan 210 kilowata çıkarıldığını açıkladı.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanan kademeli elektrik faturası sisteminde 150 kilowat kullanıma kadar kilowat başı vergiler dahil 1,37 TL ücret alınıyordu. 150 kilowatın üzerindeki her kilowat için ise vatandaşlar 2,06 TL fiyat ödüyorlardı.

230 KİLOWATLIK KULLANIMDA 42 TL DAHA AZ FATURA ÖDENECEK

Elektrik faturalarında değiştilen kademenin ardından vatandaşların ne kadarlık bir indirimle karşılaşacakları ise merak konusu oldu. Daha önce 150 kilowat olarak uygulanan sistemin 210 kilowata çıkarılması ile yeniden hesaplama yapılacak. Türkiye'de hanelerin ortalama elektrik tüketimi 230 kilowat olarak bildirildi. Yeni kademe değişikliği ile 230 kilowat elektrik tüketen bir aile 42 TL'lik bir indirim ile karşılaşacak.

YÜZDE 11 ORANINDA DÜŞÜŞ OLMUŞ OLACAK

1 Ocak 2022'de devreye giren tarifede 230 kilowat elektrik tüketiminin karşılığı 370,8 TL'Lik elektrik faturasıydı. Yapılan bu değişiklikle beraber aynı fatura 328,9 TL'ye gerileyecek. Vatandaşlara bu kullanımlarda yansıyacak indirim oranı ise yüzde 11,3 olacak.