Kademeli Tarifede Fatura Şoku Yaşamamak için Bunları Yapın

Kademeli elektrik ile 150 kW sınırının aşılması durumunda faturalar katlanıyor. Bu durumun önüne geçmek için ise bazı ek adımlar atılabilir. İşte elektrik faturalarını düşürmek için o yöntemleri.

Finans 26.01.2022 - 11:09 26.01.2022 - 11:09 Mustafa Karagöz

Elektrik faturalarında yeni bir dönem başladı. Vatandaşlar bundan önceki dönemde olduğu gibi sabit fatura ödemesi yapmayacaklar. Vatandaşlar 150 kW sınırına kadar olan kullanımları için düşük fiyat tarifesinden yararlanacaklar. Ancak bu sınırın aşılması durumunda vatandaşlar yüksek tarifeden ödeme yapacaklar. Yüksek tarifeden yapılacak ödemeler ise faturaların katlanması anlamına geliyor. Peki vatandaşlar elektrikten nasıl tasarruf edecekler? İşte dikkat edilmesi gereken bazı yöntemler. 

ELEKTRİK FATURALARINDAN TASARRUF ETMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 5 ADIM

Elektrik faturalarından tasarruf etmek isteyen vatandaşlar öncelikle kullanılan cihazlarda ve ürünlerde dikkatli olacaklar. Bunun yanında vatandaşların elektrik kullanım aşamalarında ve kullanılmayan eşyaların durumuna uygulayabilecek tasarrufları bulunuyor. Tüm bu tasarruf önlemlerine dikkat edilirse hem fatura miktarı düşer hem de daha verimli elektrik kullanımı sağlanmış olur. 

Yüksek Gelen Faturalar için Ek Önlemler

1-) İlk adım aydınlanmada değişiklik. Evde kullanılan tüm aydınlatma araçlarının tasarruflu ampul olmasında fayda var. Bunun yanında kullanılmayan her aydınlatma aracı 1 saniye dahi boşa kullanılmamalı. Çok kısa süreli de olsa kapatılmalı. 

2-) Enerji tasarrufu sağlayan A plus ürünleri tercih edin. Enerji tasarrufu sağlayan cihazlar özellikle buzdolabı, bulaşık makinesi gibi cihazlar büyük enerji tasarrufu sağlamaktadır. 

3-) Kullanılmayan cihazların ffişleri prizlerden çıkarılmalıdır. Stand By konumunda olan cihazlar elektrik tüketimine devam eder. 

4-) Yazın soğuk havanın, kışın ise sıcak havanın korunumu sağlanmalı. Bu sayede klima veya ısıtıcılar çok daha az çalışırlar. Isı kaybının yüksek olması bu cihazların sürekli çalışması anlamına gelirken bu durumda faturalar kabarır. 

5-) Cihazların kullanımı çok önemli. Ütü toplu yapılmalı, zira ütü ısınma sürecinde çok enerji harcar, Aynı şekilde bulaşık ve çamaşır makineleri tam kapasite çalıştırılmalıdır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@