Kadın Erkek Sigortalı Sigortasız! Şartlar Uyarsa Onaylanır SGK Aynı Anda İki Hatta Üç Maaş Öder

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlar, çalışmayanlar için çift maaş imkanı 2022'de sağlamaya devam edecek. Peki kimler SGK'dan kimler çift maaş alırlar, şartlar neler? İşte detaylar...

Finans 22.12.2021 - 17:50 22.12.2021 - 17:50 Mustafa Karagöz

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden çift maaş almakta mümkün üçlü maaş almakta. Kurumun 2022 yılı yönetmeliğinde de yer alacak olan uygulamalar kapsamında hak sahipleri aynı anda 2 maaş tüm şartların olgunlaşması durumunda ise 3 maaş birden alabilecekler. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu kimlere hangi şartlarla iki veya üç maaş ödemesi yapıyor? İşte bilinmesi gereken o şartlar. 

SGK'DAN MAAŞ BAĞLANIR

Bilindiği üzere çalışma hayatında yer alıp düzenli prim sigorta ödemesi yapanlar için kurum çok önemli haklar sağlar. 

SGK'nın hem çalışanlar hemde çalışanın ailesi için sunduğu özel olanakların başında ise hak sahipliği maaşı geliyor. Halk arasında dul maaşı olarak bilinen ödemeler çocuklara ise yetim aylığı olarak ödenir. 

sgk 2022 iki maaş 3

Herhangi bir çalışan belli bir prim ve sigortalılık gün sayısına ulaşırsa vefat durumunda geride kalan ailesine maaş bağlanır. Aynı durum çalışan değil emeklililer için de geçerlidir. Herhangi bir emekli vefat ettiğinde eşi ve çocuklarına maaş bağlanma durumu da ortaya çıkar. 

Maaş bağlama eşe ve kız çocuğuna süresiz bağlanır. Erkek çocukları da 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Geride kalan eş veya kız çocuk evlenene kadar yada aynı sigorta kapsamında işe girerse maaşı kesilir. 

Erkeklerde Dul Maaşı Alabilir?

SGK dul maaşı ödemelerinde kadın erkek ayrımı yapmaz. Ödemeler gerekli koşulların oluştuğu durumlarda herkes için aynıdır. 

MAAŞ BAĞLANMA ŞARTLARI NELER?

Dul veya yetim maaşı için en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması yeterlidir. 

sgk 2022 iki maaş 1

SGK'DAN AYNI ANDA 2 MAAŞ ALMA FORMÜLÜ

Eşi vefat eden bir kadın kocasından SGK SSK kapsamında dul maaşı, annesi veya babasının vefat durumunda ise Bağkur kapsamında yetim maaşı alabilir. 

Geride kalan kadın, Bağkurlu eşinin vefatı sonrası dul maaşı SSK'lı anne vaya babasının vefatı durumunda ise aynı anda yetim maaşı da alabilir.

Annesi veya babasından emekli sandığı kapsamında olması ve hayatını kaybetmesi durumunda yetim maaşı alma hakkı kazanan bir kadın kocasının da vefat etmesi durumunda SGK veya Bağkur kapsamında dul maaşı alabilir. 

sgk 2022 iki maaş 2

ÜÇLÜ MAAŞ NASIL ALINIR?

Dul maaşı alınırken aynı da çalışma hayatı içerisinde de yer alınabilir. 

SSK emeklisi olan bir kadın, BAĞ-KUR’lu eşinin vefat etmesi durumunda kocasından dul maaşı ve emekli sandığı kapsamında olan anne babasından birinin vefat etmesi durumunda ise yetim aylığı alabilir. Bu durumda çalışan SSK'dan kendi maaşını, Bağkur'dan dul maaşını, Emekli Sandığı'ndan ise yetim maaşını alabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@