Kadını erkeği yok! Emekli maaşı alanlara 2. hatta 3. maaş kapısı aralandı! Sizin de hakkınız var mı? Hemen öğrenin

Emekli maaşı alanlar için tüm şartların olgunlaşması durumunda üç maaş birden alma imkanı var. Peki üç farklı emekli maaşı nasıl alınır? İşte SGK'nın sağladığı o haklar ve maaş ödemesi detayları.

Finans 15.04.2022 - 17:30 15.04.2022 - 17:30 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafında sağlanan hakların bazıları vatandaşların gözünden kaçabiliyor. 2022 yılında SGK mevzuatında yer alan düzenlemelerden bir tanesi birden fazla maaş alma hakkı. SGK'nin çift maaş ödediği genel olarak biliniyor. Ancak vatandaşar SGK'dan 3 maaş birden alabilme hakkına da sahipler. İşte bizlerde bu ödemelere ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK'DAN BİRDEN FAZLA MAAŞ NASIL VE KİMLER TARAFINDAN ALINIR?

SGK uygulamalarının en bilineninden başında dul maaşı ve yetim maaşı ödemeleri bulunuyor. Bu ödemeler ilgili mevduat kapsamında yakını vefat eden sigortalının eşine ya da çocuklarına kalan dul ve yetim maaşıdır. Bu ödemeler bilinenin aksine emekli maaşı alınırken de alınabilir. Bu kapsamda kadınlar 3 maaş alma hakkı elde ederken erkekler 2 maaş birden alabiliyorlar. 

ERKEKLER İKİ MAAŞ ALABİLİRLER

Toplumda yanlış bilinen uygulamalardan bir tanesi de dul maaşıdır. Dul maaşı sadece kadınlara değil sigortalı veya emekli eşini kaybeden erkeklere de ödenebilir. 

Emekli maaşı olan bir erkek vatandaş, emekli eşinin vefat etmesi durumunda prim türü farklı olmak kaydıyla eşinden dul maaşı alma hakkına sahip olur. Bu durumda emekli erkekler hem eşinden hemde kendi maaşlarını alabilirler. Ancak bu noktada kişinin emekli türü SSK ise eşinin Bağkur yada Emekli Sandığı olması gerek.  Diğer farklı maaş alma yöntemleri de geçerli. 

KADINLAR AYNI ANDA 3 MAAŞ BİRDEN ALMA HAKKINA SAHİPLER

Kadınların üç maaş alma hakkı yine farklı prim türlerinden dul maaşı, yetim maaşı ve kendi maaşları ile mümkün. Kişinin SSK ya da Bağkur’lu oluşu veya Emekli Sandığı’ndan oluşu maaşlaroın bağlanmasında önemli oluyor.

SSK, Bağkur yada Emekli Sandığı kapsamında kendi emekli maaşı olan bir kadın, anne veya babasından dul maaşı alabilir. Aynı şekilde eşinin vefat etmesi durumunda da dul maaşı alma hakkı elde edebilir. 

Bir örnek vermek gerekirse...

SSK primi ödeyerek emekli olmuş bir kadın, Bağkur kapsamında emekli olmuş eşinin vefat etmesi durumunda dul maaşı alabilir. Bu durumda aynı iki maaş bağlanmış olur. Aynı şekilde bekar kalan kadın emekli sandığı kapsamında emekli olmuş anne babasından yetim aylığı alabilir. 3 sigorta türünün farklı olması durumunda 3 maaş birden alınabilir. 

Dul maaşı yada yetim maaşı almak için başvurular ve maaş hakkı olup olmadığını öğrenmek isteyenler başvurularını SGK İl Müdürlüklerine giderek öğrenebilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@