Kadınlar Vefat Eden Çocukları İçin Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirler Mi?

Emeklilik süresini öne çekmek için sağlanan bazı imkanlara dair detaylar merak ediliyor. Kadın çalışanlar ölen çocukları için doğum borçlanması yapıp emekli olabilirler mi?

Finans 28.04.2022 - 23:24 28.04.2022 - 23:24 Engin Uzunoğlu

Emekli olmak isteyenler SGK sisteminin kendilerine verdiği bazı hakları değerlendirerek emeklilik tarihlerini daha erken bir döneme çekebiliyorlar. Bunun en çok kullanılan yollarından birisi ise borçlanma olarak bilinmektedir. Kadın çalışanlar doğum borçlanması, erkek çalışanlar ise askerlik borçlanması ile bunu yapabiliyorlar. Ancak bu borçlanma işlemi için oldukça farklı ayrıntılar bulunmaktadır.

KADINLARA DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI

Kadın çalışanlar emekli olmak istediklerinde erken emeklilik imkanından doğum borçlanması ile yararlanabiliyorlar. Ancak bu doğum borçlanmasının yapılabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Kadın çalışanlar doğum borçlanmasını sadece sigortalılık başlangıç tarihlerinden sonra yapılan doğumlar için kullanabiliyorlar. Her çocuk için kadınlara 2 yıl doğum borçlanması hakkı veriliyor. Bu borçlanma imkanı aynı şartlara uymak kaydıyla 3 çocuğa kadar kullanılabiliyor. Böylelikle kadınlar 6 yıllık bir avantajı erken emeklilik için devreye sokabiliyorlar.

ÖLEN ÇOCUK İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI YAPILIR MI?

Kadınlar doğrum borçlanması imkanından yararlanırken çocukların yaşaması şartına da uymak durumundalar. Çocuk eğer doğum tarihinden itibaren iki yıllık süreç içerisinde vefat etmişse vefat tarihine kadar kadar süre borçlanılabiliyor. Kadınlar doğum yaptıktan 2 ay sonra çocukları vefat etmişse doğum borçlanması o çocuk için en fazla 2 ay olarak yapılabiliyor. 

Doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ancak doğum borçlanmasının genellikle yaş şartına bir katkısı pek bulunmamaktadır. Prim günü açısından doğum borçlanması kadınlara ayrıcalık imkanı sunmaktadır. Lakin doğum borçlanması yapılarak sigorta başlangıç tarihi öne çekilebiliyor. Eğer kritik yasal düzenlemelerin yapıldığı dönemlere geri dönebilme imkanı bulunuyorsa kadınlar doğum borçlanması ile emeklilik yaşlarını da düşürebilirler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@