Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Kademeli Erken Emeklilik Nedir?

Çalışan herkesin ortak hayali olan emeklilik için kadınlar erkeklere göre daha avantajlı bir pozisyonda bulunuyor. Peki, kadınlara erken emeklilik hakkı hangi durumlarda geçerli?

EKONOMİ 25.03.2019 - 19:04 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Çalışan herkesin ortak hayali olan emeklilik için kadınlar erkeklere göre daha avantajlı bir pozisyonda bulunuyor. Peki, kadınlara erken emeklilik hakkı hangi durumlarda geçerli?

Emeklilik konusunda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanırken staj dönemi, doğum borçlanması ya da başkasının sürekli bakımına muhtaç engelli çocuk bulunması gibi nedenler kadına erken emeklilik kapılarını aralıyor. Evlat Edinen Kadınlarda Doğum Borçlanması Hakkından Yararlanabiliyor! Kadınlara doğum borçlanması emeklilik tarihinin öne çekilmesini sağlaması açısından sıklıkla tercih ediliyor. Doğum borçlanması olarak anılan bu yöntem aynı zamanda evlat edinen kadınlar içinde uygulanabiliyor. Kadın sigortalılar evlat edindikleri çocukları için 2 yaşını geçmemiş olmaları şartı ile SSK doğum borçlanması hakkından yararlanabiliyorlar. SSK'lı olanların yanı sıra memur ve esnaf olan kadınlarda 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı kullanabiliyor. Bu da her çocuk için 720 gün anlamına gelirken 3 çocuk için doğum borçlanması hakkından yararlanan kişiler 6 yıl prim kazanabiliyorlar. Erken Emeklilikte Staj Tarihi Sayılıyor!Normalde emeklilik hesabı yapılırken staj başlangıç tarihi kabul edilmiyor. Ancak doğum borçlanması yapılırken stajın başladığı tarihten sonra doğum yapan kadınlar bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanma hakkına sahip bulunuyorlar. 1 Ekim 2008’den itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş sınırlarından indiriliyor. Engelli çocuğu olan kadınlara tanınan bu haktan SSK, Bağkur, tarım SSK, Tarım Bağkur’u ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi çalışanlar yararlanıyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@