Kahve Sohbetlerinin Tadı Kaçtı! Kahve Fiyatları 30 Liradan 200 Lira'ya çıktı!

Kahve üreticilerinin yaşadıkları sorunlar ve taşıma ücretleri nedeniyle kahve fiyatları son 11 ayda 30 liradan 200 liraya yükseldi.

Gündem 28.12.2021 - 11:32 28.12.2021 - 11:33 Büşra Uluşen

Kahve fiyatlarındaki artış her geçen gün hızını artırıyor. Kahve fiyatları öyle yükseldi ki önceden kilo ile alınan kahve artış yarım kilo etiketle, 100 gramlık standart kahve ise 50 grama düşülerek satılıyor. 

Kahve Fiyatları Günden Güne Artıyor!

Günün her saati tüketilen, lezzetiyle kendisine bir tiryaki kitlesi oluşturan kahveyi içmek artık eskisi kadar kolay değil. 2021 yılında kahve fiyatları öyle pahalandı ki vatandaş artık kahveyi gram gram alabiliyor. 

Kahve üretilen ülkelerde don olaylarının yaşanması ve pandeminin getirdiği tedarik sıkıntıları kahve fiyatlarını yükseltti. Bu etkenlere tüketim ve taşıma maliyetleri de eklenince, yılın başında 30 lira olan Türk kahvesinin kilogram fiyatı, Aralık ayında 200 liraya yükseldi. 

Esnaflar 100 gramlık standart paketlerle satış yaparken artık 50 gramlık kahve satmaya başladı. 

kahve

Türk Kahvesi Tarihi Rekora Koşuyor!

Günün yorgunluğunu atmak, keyifli bir sohbete eşlik etmek ya da kız isteme merasimlerinde içilen ve lezzetiyle kendine hayran bırakan Türk kahvesi, fiyatlarda rekora koşuyor. Önceki aylarda Türk kahvesi satan dükkanların önünde uzun kuyruklar oluşurken, şimdilerde bu kalabalıktan eser yok. Vatandaş ''çok pahalı, içmeyiz artık'' diyor. 

Kahve fiyatları dolar kurundan ziyade üretici problemlerinden bu denli yükseliyor. Buna birde taşıma ücreti eklenince fiyatların önüne geçilemiyor. 

Yaklaşık 1 ay önce marketlerde 5-6 TL'ye satılan Türk Kahvesi şu an 15 TL'den raflarda yerini alıyor. Vatandaş kahve satın alamayınca bu durumdan kahve satıcıları da kötü etkileniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@