Kakava Şenlikleri ne zaman, nerede yapılacak 2022? Kakava nedir? Etkinlik programı belli oldu

Binlerce vatandaşın beklediği gün geldi. Kakava şenlikleri ne zaman nerede yapılacak belli olurken bölgede oteller doldu taştı. İşte kakava şenlikleri programı

Gündem 05.05.2022 - 11:23 05.05.2022 - 11:23 Büşra Uluşen

Bahar mevsiminin gelişiyle birlikte Edirne'de her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında yapılan Kakava Şenlikleri, son iki yıldır koronavirüs tedbirleri nedeniyle yapılamıyordu. Yasakların kaldırılmasıyla birlikte Edirneli vatandaşlarda Kakava heyecanı başlarken festival için bölgeye binlerce kişi akın etti. 

Kakava şenliği başlıyor!

2017 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan baharın müjdecisi Kakava Hıdırellez Şenlikleri için start verildi. 

Salgın nedeniyle iki yıldır gerçekleştirilemeyen şenliklerine bu yıl yoğun bir katılım yaşanıyor. Hem Edirneliler hem de çevre illerden gelen ziyaretçiler nedeniyle kentteki otellerde boş oda kalmadı ve komşu illerdeki oteller dolmaya başladı. Festivale bu yıl en az 100 bin kişinin katılım sağlaması bekleniyor. 

edirne kakava şenlikleri

Kakava Şenlikleri nedir, nerede kutlanır?

Kakava Şenlikleri, Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanmaktadır. Tıpkı normal Hıdırellez şenliklerinde olduğu gibi ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, dans etme gibi farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi'nden geçilerek yapılmakta olup, günümüzde Edirne Valisi ve Belediye Başkanı tarafından destek gören dünya çapında bir festivaldir. 

Kakava kelimesi ise kelime anlamı olarak ''Tencere bayramı'', ''milli bayram'' ve de '' Silah ve savaş'' gibi anlamlara gelmektedir. 

En az 100 bin kişi bekleniyor

Kakava şenlikleri için Edirne'ye akın eden vatandaşlar, rezervasyonlarını aylar öncesinden yaptırarak büyük günün gelmesini bekliyordu. 5 Mayıs tarihinin gelmesiyle birlikte eşyalarını otellere bırakan vatandaşlar hemen çarşıya giderek alışveeriş yapmaya başladı. Kakava şenlikleri kapsamında çarşıda adım atacak yer kalmazken, etkinliklere en az 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@