Kaks Emsal Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kat Alan Katsayısı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan KAKS aynı zamanda emsal değer olarak kullanılmaktadır, Peki, KAKS nedir, KAKS hesaplama nasıl yapılır?

Kaks Emsal Nedir, Nasıl Hesaplanır?

TAKS taban alanı kat sayısı kelimelerinin ilk harfinden oluşurken Kat Alan kat sayısı kelimelerini ilk kısatması ise KAKS olarak kullanılmaktadır. Kat alanı kat sayısı arsa hesaplaması için kullanılmaktadır.

KAKS NEDİR?

Kat alanı kat sayısı kelimelerinin kısaltmasından oluşan emlak terimidir. Bir arsa üzerine yapılacak olan toplam net inşaat alanı için kullanılmaktadır. KAKS değeri imar planı üzerinde yer almakta olup bu değerin arsa alanı ile çarpılması ile elde edilen rakam üzerinden arsaya yapılabilecek en fazla metrekare inşaat alanı hesaplanmaktadır.

Bu nedenle KAKS terimi ile emsal terimi aynı anlamda kullanılmaktadır.

KAKS HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kat alanı kat sayısı hesaplaması için arsa alanı ile KAKS değeri çarpılır. Örnek vermek gerekirse imar planı üzerinde bir arsaya 2.05 KAKS değeri verildiyse yani emsal verildiyse 1000 metrekare büyüklüğe sahip olan bir arsa üzerinde en fazla 1000 X 2.05 olmak üzere en fazla 2050 metrekarelik inşaat alanı izni verilmektedir.

Bu hesaplama yapılırken binanın ihtiyacı olan ortak bölümler rakamın dışında tutulur. Yani bodrum katı, asansör, yangın merdiveni, otopark gibi alanlar bu hesaplamaya dahil değildir. Bu nedenle bu tip alanların metrekare hesaplaması üzerindeki etkisi yoktur.

SONRAKİ HABER