Kalkınma Planı İle Konut Stoku Sorunu Çözülecek!

TBMM gündemine sunulan 11. Kalkınma Planı ile kentsel dönüşüm ve konut stoku sorunlarına da unutulmadı. İnşaat sektörünü ilgilendiren değişiklikler haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 15.07.2019 - 08:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TBMM gündemine sunulan 11. Kalkınma Planı ile kentsel dönüşüm ve konut stoku sorunlarına da unutulmadı. İnşaat sektörünü ilgilendiren değişiklikler haberimizde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesinin ardından Meclis gündemine sunulan kalkınma planı emlak ve inşaat sektörünü yakından ilgilendiren çok sayıda önemli yasal düzenlemeye de ev sahipliği yapıyor. Bunların başında ise konut stoku sorunu yer alıyor. Son dönemde düşen konut satış rakamları nedeni ile konut stoku yükü büyük oranda artarken satılamayan konutlar sektörün sırtında adeta bir kambur oluşturmaya devam ediyor. Bundan Sonra Konut Planlanarak Üretilecek Posta Gazetesi yazarlarından Meltem Kara tarafından yapılan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bundan sonra gerekli tüm önlemleri alarak planlı konut üretiminin önünü açacak. Can ve mal kaybına neden olmasıyla ilgili afet riskleri, tehlikesi, etkilediği nüfusun büyüklüğü, mali ve finansal gereksinim, rezerv alanın mevcudiyeti gibi belirlenen önemli ve öncelikli parametreler göz önüne alınarak planlama sistemleri oluşturulacak. Dönüşüm alanlarının alt yapılarının planlanması, idari ve çevre düzenlemeleri ile kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayan kişilerin mali ihtiyaçlarını karşılayacak yeni düzenlemelerin tümü etraflıca araştırılarak ve bunlara uygun finansal çözümler hayata geçirilecek. Talep Fazlası Konut Üretilmeyecek! Bakanlık özel bir veri toplama sistemi kuracak. Bu sayede veri akışı düzenli olarak sağlanacak. Nerede, ne kadar konut ihtiyacı olduğu belirlenecek. Vatandaşın talepleri göz önünde bulundurularak konut üretilecek. Bu sayede üretilen konutların elde kalarak konut stoku oluşturma riski ortadan kaldırılmış olacak. Sadece vatandaşın istediği, talep edeceği konut üretiminin önü açılacak.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@