Kampüste Çadır! Öğrenciler Kiralık Ev ve Yurt Fiyatlarına İsyan Etti

Kiralık ev kıtlığı yaşanması ile beraber kiralık ev fiyatlarına rekor zamlar gelirken yurt fiyatlarına yapılan zamlar ile üniversite öğrencileri isyan etti!

Kampüste Çadır! Öğrenciler Kiralık Ev ve Yurt Fiyatlarına İsyan Etti

Koronavirüs salgını nedeni ile üniversitelerde uzaktan eğitime geçiş yapılması ile beraber öğrenciler zorunlu olarak memleketlerine dönüş yapmıştı. Öğrencilerin boşalttığı evler uzun süre boş kalırken sonrasında ise gelen sığınmacılar tarafından evler hızla tutulmaya başlanmıştı.

Suriyeli ve Afgan sığınmacılar tarafından hızla tutulan evlerin ardından özellikle de büyük şehirlerde kiralık ev bulmak zorlaşmıştı. Koronavirüs salgını sonrasında normal hayata geçiş ile beraber düğünlerin başlaması ile evlenecek çiftlerin de ev arayışına grimesi ile kiralık ev kıtlığı başladı.

KİRALIK EV YOKA DÜŞTÜ, KİRALIK EV FİYATLARI REKOR ÜZERİNE REKOR KIRDI !

Kentsel dönüşüm sürecine hız verilmesi ile beraber evleri yıkılan kişilerin de kiralık ev arayışına çıkması ile beraber üst üste gelen süreçte kiralık ev bulmak adeta imkansız hale geldi. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile beraber hem evleri boşaltan öğrencilerin geri dönüşü hem de kayıt için yeni öğrencilerin ev arayışına geçmesi ile beraber öğrencilere kiralık ev fiyatları ve yurt fiyatları rekor oranda zamlandı.

kampüste-çadır-1

Yapılan zamlara kayıtsız kalmayan öğrenciler #kampüsteçadır tagı ile sosyal medyada gündem olmayı başardı. Üniversite öğrencileri ve onlara destek veren binlerce kişi tarafından atılan tweetler ile öğrenciler seslerini duyurmaya çalıştı.

kampüste-çadır-3

Yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler bu fiyatlarla ev tutmalarının mümkün olmadığını söyleyerek indirim talep etti.

kampüste-çadır-2

Yaklaşık 1,5 senedir uzaktan eğitim görülmesinin sorumlusunun kendilerinin olmadığını belirten öğrenciler faturanın kendilerine kesilmesine tepki gösterdi ve indirim yapılması gerektiğini söylediler.