Kamu Bankaları Faiz İndirdi, İpotekli Konut Satış Rakamları Ekim Ayında Arttı!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan konut kredisi faiz indirimi sonrasında ipotekli konut satış rakamlarında yükseliş yaşandı. İşte konut satışlarında son durum...

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 10:46 15.11.2021 - 10:46 Gülcan Özer

TÜİK inşaat sektörünün büyük bir merakla beklemiş olduğu konut satış rakamları raporunu yayımladı. Yayımlanan TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Ekim 2021 raporu verilerine göre Türkiye genelinde konut satış rakamları Ekim ayında yüzde 14,9 oranında yükseldi ve 137 bin 401 adet olarak gerçekleşti. 

Hem yabancılara konut satış rakamı hem de ipotekli konut satış rakamlarında yaşanan yükseliş toplam konut satış rakamını destekledi. Türkiye genelinde en çok konut satışı yapılan il İstanbul olurken yabancılar da yine en çok konutu Ekim ayında da İstanbul'dan satın aldı. 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARINDA SON DURUM NE?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan son rapora göre Türkiye genelinde konut satış rakamları Ekim ayında artış gösterirken ipotekli konut satış rakamları da söz konusu dönemde yüzde yüzde 9,7 oranında artış gösterdi ve 28 bin 49 adet olarak gerçekleşti. 

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 20,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60,7 azalışla 209 bin 904 adet olarak gerçekleşti. 

ipotekli konut satış rakamları

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından kredi faiz indirimi yapılmış, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. Yapılan küçük faiz indirimine rağmen kirada kalmak istemeyen ve konut fiyatları daha fazla yükselmeden alımda bulunmak isteyen kişilerin harekete geçmeleri ile konut satış rakamları yükselmiş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@