Kamu Bankaları Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredi Faiz İndirimi Gelişmesi! Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Açıklama Yaptı!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmasının ardından bankaların kredi faizlerinde indirim yapması bekleniyordu. Kamu bankalarının ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde indirim yapacakları iddia edildi.

Finans 24.10.2021 - 22:27 24.10.2021 - 22:43 Engin Uzunoğlu

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri bankacılık sektöründe tüm hesapları karıştırdı. Politika faizi iki ay içerisinde 3 puan indirilerek yüzde 19'dan yüzde 16'ya çekildi. Bu gelişmenin ardından tüm gözler bankaların kredi faizlerine çevrildi. Bankaların kredi faizlerinde indirim odaklı bekleyiş ise şu ana kadar gerçekleşmedi. 

KAMU BANKALARI KREDİ FAİZLERİNDE İNDİRİM YAPACAK İDDİASI!

Bankaların kredi faizlerinde indirim beklentisine dair Reuters tarafından ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Bu iddianın sahibinin ise Türkiye'de ekonomi yönetimindeki ismi açıklanmayan üst düzey isimler olduğu Reuters tarafından açıklandı. Buna göre kamu bankaları tüm kredi faizlerinde 2 puanlık indirime gidecekler. 

KONUT, TAŞIT VE İHTİYAÇ KREDİLERİNDE İNDİRİM BEKLENİYOR

Reuters tarafından yayınlanan habere göre Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bireysel ve kurumsal tüm kredilerin faizlerinde indirim yapacak. İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde yapılacak olan indirimlerin ardından tüm bankacılık sektöründe bu kredi indirimlerinin etkisinin görülmesi bekleniliyor. 

KAMU BANKALARI HENÜZ RESMİ AÇIKLAMA YAPMADI

Reuters tarafından verilen yeni bilgilere göre Halkbank'ın üst düzey yöneticileri kredi faiz indirimleri hakkında yorum yapma taleplerini geri çevirdiler. Ziraat Bankası'nın ve Vakıfbank'ın da üst düzey yöneticileri bu konuda Reuters'in sorularını yanıtlamadılar. Şu ana kadar kredi faiz indirimlerine yönelik resmi bir açıklama yapılmadı.

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI KREDİ FAİZ İNDİRİMİNİ AÇIKLADI

Kredi faizlerinin kamu bankaları trarafından indirilmesine dair gayriresmi açıklamayı ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Ertem sosyal medya üzerinden yaptı. Cemil Ertem bu mesajında, “Kamu bankaları kredi faizlerini merkez bankasının fonlama faizi (politika faizi) seviyesine çekti.” ifadelerini kullandı.

camil ertem kredi faizleri açıklaması

Merkez Bankası son yapılan Para Politikaları'den yüzde 16'ye çekti.  Kurulu (PPK) toplantısında 200 baz puanlık faiz indirimi kararı alarak politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya düşürdü. Piyasa beklentilerinin çok üzerinde gerçekleşen faiz indiriminin etkisi çok büyük oldu. Ancak kredi faizlerine etkisinin yeni haftada yansıması bekleniyor.

KREDİ İNDİRİMLERİ ÖZEL BANKALARA DA YANSIYACAK

Kamu bankalarının olası bir kredi faiz indirimi yapmaları rekabet gerekçesiyle özel bankaları da etkileyecek. Konut kredileri, ihtiyaç kredileri ve taşıt kredisilerinde indirimlerle vatandaşlar çok daha uygun maliyetlerle kredi çekebilme imkanına sahip olacaklar. Kredi indirimleri konusunda resmi açıklamaların 25 Ekim 2021 tarihinden itibaren bankalar tarafından yapılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@