Kamu Bankaları Yüzde 0,64 Faizli Konut Kredisi Kampanyalarını Yeniden Başlatacak İddiasına Uzman Yanıtı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman emlak sektörüne dair değerlendirmelerde bulunarak son gelişmeleri yorumladı. Konut fiyatlarından konut kredilerine kadar açıklamalarda bulunan Ahmet Büyükduman emlak sektörünün meral edilenlerini cevaplandırdı.

Kamu Bankaları Yüzde 0,64 Faizli Konut Kredisi Kampanyalarını Yeniden Başlatacak İddiasına Uzman Yanıtı

Emlak sektöründe yaşanan gelişmelere dair uzman görüşlerini merak edenlerin zihninde bulunan çok sayıda soruya Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman cevap verdi. Mayıs ayının güncel piyasa gelişmelerini yorumlayan uzman isim emlak yatırımı yapanlara veya yapmak isteyenlere önemli bilgiler verdi.

EGE'DE YAZLIK ALMAK İÇİN ŞİMDİ DOĞRU ZAMAN MI?

Ege kıyılarında yazlık satın alıp yatırım yapmak için şu anda uygun zaman mı sorusunu yanıtlayan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, “Bence hiç uygun bir zaman değil. Pandemi süreci ülkemizin ılıman bölgelerinde gayrimenkule olan talebi inanılmaz bir şekilde arttırdı. Ancak buna karşın arz tarafından bir kıpırdanma olmadı. Yeni gayrimenkullerin devreye girmeyişi bir arz talep dengesizliğini ortaya koydu. Dolayısı ile fiyatlar da ani bir sıçrama gerçekleştirdi. Şu sıralar Ege'deki yazlık evlerde bir balon var gibi görünüyor. Birkaç yıl içerisinde yapılacak yeni projelerle bu bölgelerde gayrimenkul fiyatları düşmese de reel olarak gerileyecektir.” dedi.

YÜZDE 1,40 ORANINDAN KONUT KREDİSİ KULLANIP EV ALMAK MANTIKLI MI?

Aylık yüzde 1,40 faizle konut kredisi kullanmanın doğru olup olmadığını değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, “Türkiye'de ortalama konut kredisi oranları yüzde 1 ile yüzde 1,10 arasındadır. 1,40 ise görece yüksek bir faiz oranıdır. Eğer gerçekten ihtiyaç ise bu orandan konut kredisi kullanılarak konut satın alınabilir. Ancak ihtiyaçtan değil de yatırım amacıyla konut alınacaksa biraz daha beklemekte fayda var. Türkiye'de konut arzları normale dönmüş durumda değil. Konut arzları artar stoklar yükselirse hem fiyatlar dengelenecektir hem de konut kredisi faiz oranları o dönem düşecektir.” ifadelerini kullandı.

KONUT SATIŞLARI ARTTI VEYA AZALDI DİYEMEYİZ

Emlak sektörünün güncel durumunu değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, “Nisan ayında geçen yıla oranla yüzde 100'ü aşan bir konut satış rakamı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayı sosyal izolasyonun olduğu dönemdi. Son 5 yılın ortalama Nisan ayı konut satışlarının 100 binler civarında olduğunu görürüz. 2021 Nisan ayında gerçekleşen konut satış rakamları ike konut satışları arttı veya azaldı demek doğru olmaz. Ancak ipotekli konut satışlarının zayıfladığını görüyoruz. Ancak inşaat maliyetlerinde ciddi bir artış meydana geldi. Bu yalnızca Türkiye'ye özgü bir durum değil.” şeklinde konuştu.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI YAPACAK MI?

Kamu bankalarının yüzde 0,64 faizli konut kredisi kampanyalarına yeniden başlayacağı iddiaları hakkında de düşüncesini ifade eden Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, “Konut kredisi faizlerinde tam kapanmanın ardından normalleşme döneminde geçen yıl olduğu gibi düşürüleceğine dair beklenti içerisinde olan ciddi bir kesim var. Ancak Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 19 civarında ve yakın bir zamanda da büyük bir faiz indirimi olma ihtimali dahi yok. Ancak yine de burası Türkiye. Kapanma sürecinin ardından kamu bankaları yine inisiyatif alabilir. Ben çok beklemediğimi söyleyemem ama sektör içerisinde buna dair sesler yükselmeye başladı.” açıklamasını yaptı.