Kamu Bankalarının 0.99 Faizli Konut Kredisi Desteği İpotekli Ev Satışlarını Arttırdı!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından açıklanan 0.99 faiz oranı ile verileceği ilan edilen ilk evim konut finansmanı paketi ipotekli satışları patlattı.

Finans 15.06.2022 - 12:00 15.06.2022 - 12:37 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından kritik bir açıklama yapmış ve yükselen konut fiyatlarını düşürmek, vatandaşların ev almalarını kolaylaştırmak amacı ile destek kredisi açıklamıştı. Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından verileceği ilan edilen destek kredileri yoğun ilgi görmüştü. 

Özel bankalarda yüzde 2.50 faiz oranı seviyesine kadar yükselen faiz oranları vatandaşın cebini yakarken kamu bankaları tarafından verileceği ilan edilen ilk evim konut finansmanı paketinde bu oran yüzde 0.99 seviyesine çekilmişti. Devlet bankaları halihazırda kullanıma sundukları kredi paketlerinde sıfır konut kredisi için yüzde 1,20 ve ikinci el konutlarda ise yüzde 1,29 olarak uygulanıyordu. 

DEVLET BANKALARININ DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ PAKETİ İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARINI PATLATTI! 

TÜİK tarafından ilan edilen Mayıs ayı konut satış istatistikleri raporu verilerine göre Türkiye genelinde toplam 122 bin 768 adet konut satışı yapıldı. Yükselen ev fiyatlarına rağmen Mayıs ayında konut satışı rakamının yüzde 107,5 oranında artarak dikkat çekti. 

ipotekli konut satışı rekor kırdı

Türkiye genelinde Mayıs ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 177,8 artış göstererek 29 bin 335 adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 23,9 olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 72,3 artış göstererek 129 bin 707 adet oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@