Kamu Bankalarının konut Kredisi Kullanımlarında Ekspertiz Ücretleri Arttı

Konut kredisi kullanırken bankalara ödenen masraflardan birisi de ekspertiz ücreti. 2022 yılının girmesinden sonrası artması beklenen yeni ücretler ay sonuna doğru açıklandı.

Finans 24.01.2022 - 11:52 24.01.2022 - 11:52 Mustafa Karagöz

Konut kredisiyle ev alımlarında müşteriler tapu harcı gibi kurumlara ödenen masraflar dışında, bankalara da çeşitli masraflar öderler. Bu ödemelerin başında da alınacak evin değerinin belirlenmesi işlemi olan ekspertiz ücreti yer alıyor. 2021 yılının sona ermesinin ardından 2022 yılında ekspertiz ücretinin artması bekleniyordu. Bu beklenti karşılığını buldu. Ocak ayının son günlerinde ekspertiz ücretleri arttı. 

BANKALARIN EKSPERTİZ ÜCRETLERİ YÜKSELDİ

Kamu bankaları 2021 yılının başından bu zamana kadar olan süreçte, konut kredisi ile ev almak için başvuruda bulunan müşterilerine 1200 TL ekspertiz ücreti masrafı uyguluyordu. Eksperti ücreti krediye konu olan gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için gerçekleştirilen işlem için alınır. Bankanın aracı olduğu ve farklı firmaların gerçekleştirdiği ekspertiz çalışması sonunda ise ödemeler bankaya yapılıyor. 

2021 yılında 1200 TL olarak ödenen ekspertiz ücretleri daha sonra değişmişti. 2022 yılının girmesinin ardından ise bu rakam yeniden değişti. 

Halkbank'ın resmi sitesinde konut kredisi kullanımlarına dair yapılan açıklamada, müşterilerin 2022 yılında kredi kullanarak ev almaları durumunda ödenecek masraflar kalem kalem bildirildi. Müşterilerin yapacakları ödemelere dair yayımlanan listede ekspertiz ücreti de açıklandı. Buna göre müşteriler 2022 yılında 1650 TL ekspertiz ücreti ödeyecekler. 

Halkbank tarafından ilan edilen bu rakamın diğer kamu bankaları olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nda da geçerli olması bekleniyor. Kamu katılım bankaları olan Vakıf Katılım Bankası ile Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı ürünlerinde 1650 TL ekspertiz ücreti alacaklar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@