Kamu Borçlarını Öderse Enflasyon ve Faizler Düşer!

Uzun süredir kamu müteahhitleri hak ediş ödemelerini tahsil konusunda sıkıntı yaşarken kamunun borçlarını ödeme talebi her geçen gün artıyor.

EMLAK HABERLERİ 06.03.2019 - 10:40 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Uzun süredir kamu müteahhitleri hak ediş ödemelerini tahsil konusunda sıkıntı yaşarken kamunun borçlarını ödeme talebi her geçen gün artıyor.

2018 yılında başlayan mali sorunlar nedeni ile devlet pek çok projesini erteleme kararı alırken devam eden projeler için de ödenek sıkıntıları başladı. Bu dönemde kamu müteahhitleri yükselen dolar kuru nedeni ile büyük maddi kayıplara uğrarken talep edilen tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi çıkışı gerçekleştirildi. Tasfiye Sınırlı Tutuldu, Fiyat Farkı Çıkmadı! Yapılan düzenleme gecikmeli olarak çıkarıldı ancak tasfiye kararnamesi ne yazık ki pek çok müteahhit battıktan sonra çıktı ve beklentileri karşılamaktan çok uzak kaldı. Müteahhitler bu dönemde çok sayıda çalışma yaptı ancak ne yazık ki sonuç alınamadı. Tüm taleplere rağmen ekonomiye ek yük getireceği için fiyat farkı kararnamesi ise çıkartılmadı ve müteahhitler adeta iflasa zorlandı. Bu süreçte ne yazık ki çok sayıda müteahhit iflas ederken çok üzülerek söylüyoruz ki intihar eden müetahhit sayısı da rekor seviyelere ulaştı. Kamunun Borçlarını Acilen Ödemesi LazımKonu hakkında açıklama yapan Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ulusoy "Sadece inşaat sektörünün 150-200 milyar liralık devletten KDV iadesi alacağı var. KDV iadeleri konusunda çok doğru ve yerinde bir düzenleme yapıldı. Bunun acilen uygulamaya koyulması lazım. Şirketler dönebilmek için ciddi şekilde piyasaya borçlanıyor. Aslında bu sistem, devletin bu geciktirmeleri doğrudan finans sektörüne yansıyor.Zor durumdaki firmalar varını yoğunu ipotek ettirerek bankalara yüksek faizle borçlanıyor. Artık gecikmeli olarak devletten alacağını tahsil ettiklerinde de karlarını tamamen bankalara transfer etmiş oluyor. Geçmişte de günümüzde de bankların yüksek gelir elde etmelerinin arkasında kurulu bu sistem yatmaktadır. Devlet farkında olmadan belki kendini kurtarma, bütçe dengesini sağlama düşüncesiyle özel sektörü ciddi bir mali yükle karşı karşıya bırakmakta.Bu nakit sıkışıklığını da bu geri ödemelerin zamanında yapılması ortadan kaldırabilir. Ödemeler hızlandırılırsa piyasalar nefes almaya başlar" diyerek hükümete borçlarını acilen ödeme çağrısında bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@