Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan Emsal Tazminat Kararı! Sözleşmeli Memurlar Ödeme Alabilecek!

Türkiye'de sözleşmeli memurları yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) sözleşmeli memurlara tazminat müjdesi verdi. 

Finans 10.10.2021 - 18:04 10.10.2021 - 18:11 Engin Uzunoğlu

Sözleşmeli memurların kazanımları ile alakalı olarak çok önemli bir gelişme meydana geledi. Türkiye'de çok sayıda anlaşmazlığın çözüm adresi olan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) çok kritik bir kararı açıkladı. Sözleşmeli bir memurun başvurusu ile alınan karar ile sözleşmeli memurlar için ek tazminat kararı verildi. 

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU'NDAN SÖZLEŞMELİ MEMURLAR İÇİN KRİTİK KARAR

2015 yılından itibaren sözleşmeli personel olarak çalışan bir memur 657 sayılı devlet memuru kadrosuna atanmasıyla 2021'de hizmet sözleşmesini feshetti. Bu sözleşmeli memura iş sonu tazminatı ise ödenmedi. Bu konuda haksızlığa uğradığını iddia eden memur Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurarak mağduriyetinin giderilmesini istedi. 

SÖZLEŞMELİ MEMURLAR İÇİN İŞ SONU TAZMİNATI KARARI

Kamu Denetçiliği Kurumu ilgili memurun şikayetini görüşerek karara bağladı. Bu karar ile alakalı olarak KDK tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada başvurucu memurun Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak 2015'ten beri görev yaptığı ve 657 sayılı devlet memuru kadrosuna atanmasıyla 2021'de hizmet sözleşmesini haklı bir gerekçeyle tek taraflı olarak feshettiği bildirildi. 

İHBAR YÜKÜMLÜLÜĞÜ ARANMAMALI DENİLDİ

Sözleşmeli memur olarak görev yaparken fesih işleminin ardından bu personele iş sonu tazminatı ödemesi yapılmadı. KDK ise yapılan başvuruyu inceledikten sonra şu karara vardı:

“Başvuranın atamasının yapılması ve memur olarak göreve başlama tarihinin net olmamaıs nedeniyle hizmet sözleşmesinin feshi ile alakalı olarak bir ay önceden ihbar yükümlülüğüne uymasını beklemek doğru olmayacaktır. Bu durum başvuran açısından haklı bir neden olarak kabul edilmelidir.” 

HUKUKA UYGUN DEĞİLDİR KARARI

KDK tarafından verilen kararın devamında ise, “İhbar yükümlülüğünü yerine getriremediği için iş sonu tazminatının ödenmemesine dair işlem hukuka ve hakkaniyete uygun olmamıştır.” ifadeleri kullanıldı. 

SAĞLIK BAKANLIĞI KDK'NIN TAVSİYE KARARINA UYACAĞINI AÇIKLADI

KDK'nun sözleşmeli memurları ilgilendiren kararının sonunda ise Sağlık Bakanlığı'na bir tavsiye kararı gönderildiğini duyurdu. Başvurucu memurun iş sonu tazminatının ödenmesi için Sağlık Bakanlığı'na gönderilen tavsiye kararı hemen işleme sokuldu. Sağlık Bakanlığı ilgili memurun mağduriyetini gidererek iş sonu tazminat ödemesini gerçekleştireceklerini KDK'ya iletti. 

Öte yandan verilen bu kararın tüm sözleşmeli memurlar için emsal teşkil etmesi bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@