Kamu İşçileri Toplu Sözleşme 2021 Son Dakika: TİS İle Çalışma Bakanlığı İşçi Sözleşmesi Maaş Zammı Açıklandı!

Hakiş, Türkiş , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yürütülen 2021 TİS görüşmeleri sonuçlandı, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü imzalandı.

Kamu İşçileri Toplu Sözleşme 2021 Son Dakika: TİS İle Çalışma Bakanlığı İşçi Sözleşmesi Maaş Zammı Açıklandı!

700 bin işçinin beklemiş olduğu 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü anlaşma açıklaması geldi. 2021 Toplu İş Sözleşmesi TİS görüşmeleri sonuçlandı. 4D'li Kamu İşçisi ve Taşeron İşçi zammı için merakla beklenen rakamlar belirlenmiş oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklama ile kamu işçisi zam oranı ilan edildi. Açıklanan rakamlara göre hem zam oranı hem seyyanen zam tutarı hem de en düşük kamu işçisi maaşı ilan edilmiş oldu.

2021 TİS GÖRÜŞMELERİ ZAM ORANI, SEYYANEN ZAM TUTARI VE EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI TUTARI KAÇ TL OLDU?

Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanan rakamlara göre kamu işçilerine ilk 6 ay için yüzde 12, ikinci 6 ay için yüzde 5 + enflasyon farkı oranı tutarında zam yapılacağı ilan edildi.

Kamu işçisi olarak çalışan kişilere ilk 6 ay için yüzde 12 oranında zam yaparken ikinci 6 ay için ise yüzde 5 oranında zam ve oluşacak enflason farkı oranında zam ilavesi yapılacak.

Büyük tartışmalara neden olan seyyanen zam tutarı ise en düşük ücretlilere 500 TL olarak belirlendi. Kamu aylık ücreti ise yapılan zam açıklaması sonrasında ortalama 5 bin 835 liraya yükseltilmiş oldu.

2021 tis görüşmeleri

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN: İŞÇİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ!

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin "Bu sözleşme bence oldukça Türkiye'nin toplum barışına hizmet edecek bir sözleşme. Taşerondan geçen işçilerin çoğunluğunun oluşturduğu çok düşük ücretli bir grup vardı 315 bin kişiydi . Bunların ücretlerine biz aylık 500 lira bir düzeltme 4.100 lira civarında bir düzeltme yaptık. Seyyanen yapılan en yüksek zam olduğunun altını çizmek isterim" diyerek çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini vurguladı.

Yüzde 34,62 oranında en düşük ücretli işçilerde toplu iş sözleşmesinden istifede edecekler. Tüm işçilere yansıyacak olan oran ise yüzde 27,10 olarak gerçekleşecek. İşçi sendikaları görüşmelerin başında fiyat tekliflerini açıklamış, en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesini talep etmişlerdi. En düşük kamu işçilerinin maaşlarına yapılan 500 liralık seyyanen zam ile uzlaşma sağlanmış oldu.

SONRAKİ HABER