Kamu Konutu Satışlarında Öncelikli Satış Hakkı Ne Demek? Kimler Lojman Alımında Önce Alma Hakkına Sahip

Kamu konutu alım satım sürecinde karşılaşılan terimlerden birisi de öncelikli satış hakkıdır. Peki öncelikli satış hakkı ne demek? Lojman alma niyetinde olanlar için tüm detaylar.

Kamu Konutu Satışlarında Öncelikli Satış Hakkı Ne Demek? Kimler Lojman Alımında Önce Alma Hakkına Sahip

Kamu konutu alım satım işlemleri sürecinde vatandaşların ilanlarda gördükleri ifadelerin başında "DOLU" veya "ÖNCELİKLİ SATIŞ HAKKI" ifadesi geliyor.

Öncelikli satış hakkı kapsamında yer alan konutlar için başvuru yapacak olan vatandaşlar için hem bu ifadenin anlamını hemde öncelikli satış kapsamında yer alan konutların nasıl satıldığını aktarıyoruz.

ÖNCELİKLİ SATIŞ HAKKI NE DEMEK?

Kamu konutlarının satış ilanları yayımlandığı dönemde konutun içerinde personel otuyor olabilir. Yani kurumlar konutlar halen kullanım aşamasındayken satışa çıkabilirler. Konutlar içerisinde kamu personeli bulunduğu dönemde satışa çıkarılırsa içesinde oturmakta olan kamu personeline öncelikli alım hakkı sağlanır.

Konut satışı yapacak olan il milli emlak müdürlüğü konut satışları öncesinde kamu personellerine konutları almak isteyip istemediklerini soracak. Eğer kamu personelleri konutları almak isterlerse konut ihaleye çıkarılır ancak "DOLU" ifadesi yer alır.

Dolu ifadesi konutun öncelikli satış listesinde yer aldığını ve herkes için başvuruların kapalı olduğunu bildirir. Bu durumda olan konutlar için belirlenen muhammen bedel üzerinden kamu personellerine satış gerçekleştirilir.

Kamu personelleri kendilerine sunulan fiyat üzerinden lojmanları alırlar.

BOŞ İFADESİ VE HERKES İÇİN AÇIK KONUTLAR

Konut satışlarında lojmanların boş olduğuna dair ifade olması ise konut satışlarının herkese açık olduğunu gösterir.

Lojman satışları için yayımlanan duyurular üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşlar için ihale muhammen bedelleri üzerinden tekliflerini sunacaklar. En yüksek teklifi veren kamu konutunu almaya hak kazanacak.

SONRAKİ HABER