Kamu Müteahhitleri İçin Fiyat Farkı Kararnamesi Çıkartılacak! Kurumlar Vergisi Yüzde 1'e Düşürülecek!

Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlarken indirim haberleri peş peşe geliyor. Yeni yasa teklifi ile kamu müteahhitleri için fiyat farkı kararnamesi çıkartılacak ve Kurumlar Vergisi düşürülecek.

Emlak Haberleri 24.12.2021 - 10:53 24.12.2021 - 10:53 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşma sonrasında Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başladı. Yeni ekonomi sistemine göre, Türk parası mevduatlarının farkını Hazine, döviz farkını ise Merkez Bankası karşılayacak. 

Yeni sistem ile birlikte çalışmalarını hızlandıran Ak Parti, yeni bir indirimin de müjdesini verdi. Buna göre, ihracaat ve sanayi şirketleri için Kurumlar Vergisi yüzde 1'e indirilecek, Bireysel Emeklilik'te devlet katkısı yüzde 30'a çıkarılacak. 

Hazine Ödemelerinde Yeni Düzenleme

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, hazineden yapılacak ödemelere yeni bir yasal düzenleme yapılacağını belirtti. Ayrıca Ak Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz de yasa teklifi çalışmaları için düğmeye basarken, teklifin 3-4 Ocak tarihlerinde Meclis'e sunulacağı öğrenildi.

inşaat

5 Maddede Yasal Hazırlıklar Başladı

Elitaş, yeni sistemin ilk aşamasında 5 konuda yasal hazırlıkların başladığını aktardı. Elitaş'ın sözünü ettiği konular doğrultusunda sistem ayrıntıları şu şekilde olacak:

- Hazine'den yapılan ödemelerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacak. Kamu ve özel bankalara yapılacak ödemelerin yasal zemini hazırlanacak.

- İhracat ve sanayi şirketleri için Kurumlar Vergisi yüzde 1'e indirilecek.

- Bireysel Emeklilik'te devlet katkısı yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılacak. 

- Kamu adına çalışan müteahhitlere maliyet artışları sebebiyle fiyat farkı kararnamesi çıkarılması için cumhurbaşkanına yetki veren yasal düzenleme yapılacak.

- Gelir eşitsizliği olan vatandaşların aynı tarife üzerinden fatura ödemesi engellenecek. Doğalgaz ve elektrikte kademeli faturalandırma sistemine geçilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@