Kamu Müteahhitlerinden Batıyoruz Feryadı: İnşaat Malzemelerine Gelen Zamlara Dayanmak Mümkün Değil!

Kamuya yol, köprü, bina ve konut gibi alt ve üst yapı projeleri üreten müteahhitler inşaat malzemelerine gelen zamlara isyan etti, batıyoruz diyerek yardım istedi!

Emlak Haberleri 03.04.2022 - 10:45 03.04.2022 - 10:45 Gülcan Özer

2018 senesinden bu yana inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışı müteahhitlere zorlamaya devam ederken pandemi döneminde zamların yağmur haline dönüşmesi ile büyük bir krizin fitili ateşlenmişti. Süreçte bazı inşaat malzemelerinde yüzde 500'e varan zamlar müteahhitleri iflas noktasına taşıdı. 

Son dönemde çimento, hazır beton ve demir fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeni ile isyan bayrağını çeken kamu müteahhitleri acil müdahale istedi. Konu hakkında açıklama yapan Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel gelen zamların artık tolere edilemez bir hale geldiğini dile getirerek taleplerini açıkladı. 

DİNAMİK EK FİYAT FARKI KARARNAMESİ VE ŞARTSIZ TASFİYE HAKKI TALEP EDİLİYOR! 

İnşaat malzemelerine yüzde 400-500 oranında astronomik zamlar geldiğini belirten Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel, "30 yıldır bu sektördeyim, hayatımda böyle zam furyası görmedim. Her gün çok sayıda arkadaşımızın konkordato ilan ettiğini, teminatını yaktığını, battığını duyuyoruz, moralimiz bozuluyor, mücadele gücümüz azalıyor" diyerek çıkartılan fiyat farkı kararnamesinin sorunlarının çözümünden uzak olduğunu dile getirdi. 

40 bin kamu müteahhidinin batmamak için mücadele verdiğini belirten Adıgüzel, batan kamu müteahhitlerinin 2,5 milyon inşaat işçisi, 250 alt sektör, bankalar ve kredileri de zora sokacağını belirterek acil müdahale istedi. Her gün zam geldiğini belirten Adıgüzel, kamu müteahhitlerinin sorumlu değil mağdur olduğunu belirterek bakanlıkların da kendi bütçelerinde para olmadığını belirterek ödeme yapmak istemediklerini iddia ederek dinamik fiyat farkı kararnamesinin acilen çıkması gerektiğini dile getirdi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@