Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) İnşa Edilen Şehir Hastaneleri ve Ulaştırma Projeleri Bütçede Yandaş Müteahhit Tartışmasına Neden Oldu!

2020 Bütçesi meclise sunulurken bütçe tartışmaları da alevlendi. Bütçe hakkında açıklamada bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yandaş müteahhitler ve Kamu Özel İşbirliği projelerindeki iddiaları ile oldukça sert bir açıklamaya imza attı.

Gündem 18.10.2019 - 15:40 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

2020 Bütçesi meclise sunulurken bütçe tartışmaları da alevlendi. Bütçe hakkında açıklamada bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yandaş müteahhitler ve Kamu Özel İşbirliği projelerindeki iddiaları ile oldukça sert bir açıklamaya imza attı.

2020 Bütçesi açıklanır açıklanmaz beklendiği üzere büyük tartışmalara neden oldu. Konu hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay 1 trilyon 96 milyar olarak açıklanan bütçede vatandaşın düşünülmediğini iddia ederek sert eleştirilerde bulundu. 

Kamu Özel İşbirliği KÖİ Sistemi Vatandaşı Zarara Uğratıyor, Yandaş Müetahhidi Zengin Ediyor! Özellikle de KÖİ sistemini eleştiren Altay "milletin cebinden kuruş çıkmıyor" denilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından savunulan sistemin vatandaşı zarara uğrattığını iddia etti.Altay yapmış olduğu açıklamada gerek şehir hastaneleri gerekse de ulaşım projelerinde KÖİ sisteminin vatandaşa maliyetinin her geçen gün arttığını belirterek rbazı rakamlar açıkladı.2019 yılında bütçede 9,8 milyar liralık kaynak aktarılan KÖİ için 2020 yılında 18.9 milyar liralık kaynak aktarıldığını belirten Altay savunduğu şehir hastaneleri ile ulaştırma alanındaki Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin faturasının her geçen yıl arttığını öne süren Altay, KÖİ faturasının her yıl katlandığıa dikkat çekti. Altay, 2019'da 9,8 milyar TL ayrılan KÖİ projeleri için 2020 yılı bütçesine konulan ödeneğin 18,9 milyar TL olduğuna işaret ederek, "Hani milletin cebinden kuruş çıkmıyordu. Sayın Erdoğan'a sormak lazım. Bu faturayı saray mı ödüyor?" diye sorduAltay faturanın katlanarak artışını sürdüreceğini iddia ederek  "2019'da devlet, topladığı her 100 liralık verginin 15,5 lirasını faiz olarak ödemek zorunda kaldı. Bundan birkaç yıl önce bu oran yüzde 10'a kadar düşmüştü.2020 yılında ise devlet topladığı her 100 liralık verginin 17,7 lirasını faiz olarak rant kesimine aktaracak. 2020 yılında devlet, toplam 139 milyar lira faiz ödeyecek. Bu durum AKP'nin adaletten, hukuktan, insan haklarından uzaklaşmasının Türk halkına çıkardığı faturalardan biridir. Faize giderek daha çok para ödenmesi, sarayın saltanat düzeni içerisinde lüks ve şatafata dayalı hesapsız ve denetimsiz harcamalarının, geçim sıkıntısı içerisindeki halkın sırtına vergi ve faiz olarak yüklenmesinden başka bir şey değildir" eleştirisinde bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@