Kamu Sosyal Tesisler Tebliği 2022! Misafirhane Ücretleri ve Yemek Fiyatları

Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ (No: 2022-1) yayınlanması ile yeni misafirhane ücretleri ve yemek fiyatları belli oldu.

Emlak Haberleri 07.01.2022 - 11:55 07.01.2022 - 11:55 Büşra Uluşen

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ ile merkezi yönetim kapsamında giren kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yönetiminde bulunan eğitim, dinlenme tesisi, müsafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi, sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla veya diğer amaçlarla yararlanacaklardan alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esaslar belirlendi. 

Tebliğe göre yukarıda belirtilen yerlerin fiyat listesi güncellendi. Tebliğ, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. 

EĞİTİM VE DİNLENME TESİSLERİ ÜCRETLERİ

Tebliğde belirtilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanan kişiler için tesisin özelliklerine göre ücretlendirme:

Günlük yemek ücreti (Kişi başına): 37,70 TL, 31,30 TL ya da 24,80 TL şeklinde yapılacak. 

Konaklama bedeli:

Konaklama bedeli belirtilen tesisin özelliklerine göre değişecek. Buna göre konaklama ücretleri 14,30 TL, 13 TL ya da 11,10 TL olarak ödenecek. Konaklama bedelleri 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde iste 17 TL ila 18,90 TLarasında olacak. 

Konur ya da bağımsız bölümde buzdolabı ya da televizyon gibi ek özellikler bulunması halinde günlük en az 6,5 TL, klima bulunan odalarda ise günlük en az 9,10 TL konut başına ilave bedel ödenecek. 

sosyal tesis tebliği

MİSAFİRHANE ÜCRETLERİ

Misafirhanelerde konaklayan ya da yararlanan kurum personeli için gecelik ücretlendirme en az 18,90 TL olacak.

Misafirhanelerden yararlanan geçici görevli kamu personelinden alınan konaklama bedeli, geçici görevlendirmenin ilk10 gün için gündeliklerinin yüzde 50'lik miktarının tamamını, sonraki günler içi de artırımsız gündeliklerinin yarısını, geçici görevlidenetim elemanlarından da alınacak konaklama bedelinin yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını aşamayacak. 

KREŞ VE ÇOCUK BAKIMEVLERİ ÜCRETLERİ

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde hizmet veren kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek devlet memurları ile diğer kamu personelini her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 345 TL olarak belirlendi. 

Çalışanın kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin ücretini karşılayamaması durumunda, kurum ve kuruluşlar belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmesinde yetkili oldu. 

sosyal tesis tebliği 2

SPOR TESİSLERİ ÜCRETLERİ

Kurum personelleri dahil olmak kaydıyla futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden ya da diğer spor tesislerinden faydalanan kişilerden, bir saatlik spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi durumunda kişi başı en az 13 TL, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi durumunda da kişi başı en az 18,90 TL ödeme yapılacak. 

Hamam, sauna ve kaplıcalardan yararlananlar ise her saat karşılığında kişi başı en az 23,50 TL ücret ödeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@