Kamu veya Özel Bankalardan En Fazla Kaç TL Kredi Kullanabilirim?

Çeşitli ihtiyaçları kapsamında kredi kullanmak isteyen vatandaşların en merak ettiği konuların başında kullanabilecekleri kredi limitleri geliyor. Peki vatandaşlar en fazla ne kadar kredi kullanabilirler? Haberimizde.

EKONOMİ 24.12.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

Çeşitli ihtiyaçları kapsamında kredi kullanmak isteyen vatandaşların en merak ettiği konuların başında kullanabilecekleri kredi limitleri geliyor. Peki vatandaşlar en fazla ne kadar kredi kullanabilirler? Haberimizde.

2019 yılı sonlarında kredi faiz oranlarında yaşanan indirimler ve bu indirimlerin 2020 yılında da süreceği değerlendirmeleri kredi kullanımlarını daha cazip hale getirdi.Ev almak için konut kredisi, araba almak için taşıt kredisi veya çeşitli nakit ihtiyaçları için tüketici kredisi kullanacak vatandaşlar, üst limitin nasıl hesaplandığını merak ediyorlar. Bizlerde bankaların üst limit hesaplamasında kullandıkları yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.EN FAZLA NE KADAR KREDİ KULLANABİLİRİM?Öncelikle vatandaşların bilmesi gereken nokta kredi kullanımları bir limit hesabına göre yapılır. Bu hesaplama yöntemi ise krediden krediye farklılık gösterir. Yani konut kredisi kullanımında size sunulan kredi tutarı ile ihtiyaç kredisinde size sunulan kredi tutarı farklı olacaktır. Burada kredinin ne kadar olacağını belirleyen en önemli kritler ise hane geliri. Hane geliri ne kadar yüksekse kullanılabilecek kredi tutarı o kadar yüksek olacaktır. İhtiyaç kredisinde en üst limit için uygulanan formül şu şekilde; aylık ödenecek tutar hane gelirinin yarısı kadar olabilir. Bir örnek vermek gerekirse hane geliri 2 bin 500 TL olan biri en fazla 1250 TL ihtiyaç kredisi taksiti öder. Bu rakamda 60 aylık bir kredi için ortalama 45 bin ile 50 bin TL arasında bir krediye denk gelir. Konut kredisi kullanımlarında üst limit daha farklı hesaplanıyor. Zira konut kredisi kullanımlarında taksit tutarı limiti hane gelirinin yüzde 70'i olarak hesaplanıyor. Yine bir örnekle açıklamak gerekirse 2 bin 500 TL olan birisi konut kredisi için 1750 TL kredi ödemesi yapabilir. 120 ay vadeli bir konut kredisinde de ortalama 100 bin TL ile 110 bin TL kredi kullanımı yapılır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@