Kamuda Tasarruf Önlemleri Kanal İstanbul Projesini Engelleyecek Mi, Proje İçin 2022 Yılı Mı Beklenecek?

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında 2022 yılına kadar projelerin tümü ertelendi. Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamuda tasarruf dönemi resmen başladı. Peki, Kanal İstanbul projesi söz konusu tedbirlerden etkilenecek mi?

Emlak Haberleri 18.10.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında 2022 yılına kadar projelerin tümü ertelendi. Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamuda tasarruf dönemi resmen başladı. Peki, Kanal İstanbul projesi söz konusu tedbirlerden etkilenecek mi?

12 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi hayata geçirildi. Söz konusu genelge ile kamu projeleri alınan tasarruf tedbirleri nedeni ile 2022 yılına kadar ertelendi. Yeni Yapılacak Olan Tüm Kamu Projeleri Alınan Karar Kapsamında 2022 Yılına Kadar Ertelendi! Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında alınacağı duyurulan tasarruf tedbirleri nedeni ile kamu projeleri resmen ertelendi.  2022 yılına kadar zorunlu olmayan hiçbir projeye onay verilmeyeceği bir kere daha vurgulanarak "Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir.Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek, iş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir" denildi. Kanal İstanbul Projesi 2022 Yılına Mı Ertelendi?Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında KÖİ'ler için ise ayrı bir parantez açıldı. 2020 yılına yeni proje alınmayacağı açıklanırken "Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2020 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır.Ancak Kamu Özel İşbirliği'yle (KÖİ) (hazine garantili) devam eden projelerin yapımına devam edilecek. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir" denilerek bu projelerin devam edeceği duyuruldu. Kanal İstanbul Projesi de Kamu Özel İşbirliği projesi ile hayata geçirileceği için yapılması için bir yasal engel bulunmuyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@