Kamulaştırılan Arazinin Kamulaştırma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından kamulaştırılan arazilerin kamulaştırma bedelleri ödenmezse ne olur? Kamulaştırma işlemi iptal edilebilir mi?

Emlak Haberleri 19.01.2022 - 19:32 19.01.2022 - 19:32 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı projelerin yapılabilmesi için zaman zaman vatandaşların mülkiyetlerinde bulunan taşınmazlara ihtiyaç duyulabiliyor. Örneği bir yol yapımında vatandaşın sahip olduğu arazinin kullanılması gerekebilir. Böyle bir durumda yolu yapan kurum yetkilendirilerek vatandaştan belirli bir bedel karşılığı arziyi satın almak yoluna başvurmaktadır. Bu şekilde vatandaşlardan alınan araziler için yapılan işleme kamulaştırma adı verilmektedir. Ancak kamulaştırma ile alakalı olarak oldukça merak edilen detaylar bulunmaktadır.

KAMULAŞTIRILAN ARAZİ İÇİN BEDEL TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Kamulaştırma yapılacak olan arazi için kamulaştırma bedelinin ne kadar olacağı oldukça merak edilmektedir. Öncelikle süreç kamulaştırma yapacak olan kurumun vatandaşa arazi karşılığında ödeyeceği bedeli bildirmesi ile başlıyor. Eğer bu teklif edilen bedel vatandaş tarafından kabul edilirse herhangi bir sorun yaşanmadan kamulaştırma gerçekleşiyor. Ancak bu bedelin kabul edilmemesi durumunda ise mahkeme süreci başlıyor. 

Başlayan mahkeme sürecinde bilirkişi raporları doğrultusunda kamulaştırma yapılan bir arazi için bedel tespitinde karar veriliyor. Mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedeli ise kesin bir bedel oluyor. Bu bedel karşılığında kamulaştırma yapılmasına karar veriliyor. Kamulaştırma yapan kurum ise bu bedeli peşin veya taksitli olarak hak sahibi vatandaşa ödeyerek arazinin devrini sağlıyor. 

KAMULAŞTIRMA BEDELİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kamulaştırma bedelinin ödenmemesi bir geriye dönüş anlamını taşımamaktadır. Eğer kesin karar verilen bir kamulaştırma bedelinin ilgili idare tarafından ödenmezse hak sahibi vatandaş o kurumdan alacaklı duruma gelir. Dolayısı ile arazinin tapusunun devrinin iptali değil borçlu olunan tutarın tahsili için uygulamalar yapılmaktadır. Bu konuda icra veya mahkeme yolları denenebilir.  Vatandaş ödenmeyen kamulaştırma bedelini ilgili idareden yasal yollarla en yüksek yasal faizle tahsil edebilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@