Kamuya İş Yapan Müteahhitler Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fiyat Farkı Düzenlemesi Talep Ediyorlar

Kamuya iş yapan müteahhitler Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fiyat farkı düzenlemesi için düzenleme yapılmasını talep ediyorlar.

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 16:05 17.01.2022 - 16:05 Mustafa Karagöz

Dolar kurunda yaşanan ani sert yükselme kamuya iş yapan müteahhitleri olumsuz etkiledi. Kur farkı nedeniyle zor durumda olan müteahhitler bu alanda çalışma yapılmasını istiyorlar. Düzenleme çağrısı için ise sektörün en önemli temsilcileri açıklamalarda bulundular. 

MÜTEAHHİTLERDEN FİYAT FARKI DÜZENLEME TALEBİ

Müteahhitlerin ekonomik olarak zorluk yaşadıkları kur farkı için düzenleme talepleri sektörün en önemli isimleri tarafından dile getirilmeye devam ediyor. Son olarak İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu konuya dair açıklamada bulundu. Tahir Tellioğlu sosyal medya hesabından yapmış olduğu bir paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir çağrıda bulunarak fiyat farkı düzenlemesi konusunda ilgili bakanların dinlenmesi istedi. Tellioğlu ayrıca fiyat farkı düzenlemesi gelmemesi durumunda işlerin yarım kalacağını söyledi. 

tahir tellioğlu fiyat farkı

"Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan bugünki bakanlar kurulunda TBMM  yarın görüşülecek kamu müteahhitlerine işsüresince  fiyat farkı yoksa  tasfiye kanunu ile ilgili bakanlarımızı dinlemenizi arz ederiz. “Aksi halde işler yarım kalacak hazineye maliyeti kat ve kat olacaktır."

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Bülbüloğlu'da bir paylaşımda bulunarak fiyat farkı düzenlemesi için talepleirni dile getirdi. Bülbüloğlu paylaşımında, Tahir Tellioğlu'nun açıklamasını alıntılayarak şu ifadeleri kullandı.

MEHMET BÜLBÜLOĞLU

"Başkanım özel sektör ve kamu müteahhitlerimiz son 1 yıldır inşaat temel malzemelerine gelen %200-300 zamlar ve tedarik sıkıntısı ile can çekişiyor. Ülkemizde önemli bir döngüye sahip inşaat sektörüne hükümetimiz yüz çevirirse bunun kazananı olmayacaktır."

MÜTEAHHİTLERİN NE TALEP EDİYORLAR?

Kamuya iş yapan müteahhitler dolar kuru kaynaklı mali sorunların çözümü için iş bitim tarihine kadar ek fiyat farkı ve fiziki gerçekleşme yüzdesi,%50’yi geçmemiş işlerde şartsız tasfiye hakkı verilmesini talep ediyorlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@