Kanada Gezi Rehberi

Kanada gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Kanada'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Kanada Gezi Rehberi

Kanada gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Kanada'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Kanada'da gezilecek yerler bir Kuzey Amerika ülkesi açısından oldukça zengin olmakla birlikte bu gezilerde ülkenin tarihi dokusunun yansıtıldığı birçok nokta keşfetmek de mümkündür. Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alırken on milyon kilometrekareye yakın yüzölçümüyle de bu yönde dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak nitelendirilmektedir. Kanada Britanya ve Fransa'dan gelen göçmenlerin kurduğu bir ülke olarak ifade edilmekle birlikte Kanada halkının her anlamda Britanya mirasına daha bağlı oldukları gözden kaçmamaktadır. Ülke hem teknolojik hem de ekonomik anlamda komşusu olan Amerika Birleşik Devletleri ile benzer birçok nokta içermesinin yanında, yaşanabilir ülkeler sıralamasında da listede Amerika ile birlikte yer almaktadır.On eyalet ve üç bölgeden oluşan Kanada'nın başkenti Ottawa şehri olurken, her eyalet geniş anlamda oldukça fazla özerklik taşımasına rağmen; federal hükümetin belirlediği eğitim, sağlık, sosyal ve genel güvenlik yasalarını da uygulamakla yükümlüdür. Ülkede İngilizce ve Fransızca resmi dil konumundadır. Sanatsal festivaller bakımından da oldukça çeşitlilik içeren Kanada, edebiyat ve sinema anlamında da birçok öğeyi içerisinde barındırmaktadır.

Kanada’da Gezilecek Tarihi YerlerKanada Gezi Rehberi - Resim 1

Kanada tarihi miras olarak yüzyıllara yayılan çok fazla yapı barındırmasa da Kanada’daki tarihi mekanlar turistler için oldukça önemli gezi deneyimleri sunmaya devam etmektedir.

• Kanada'nın en meşhur Katolik Kilisesi olarak kabul edilen ve Montreal şehrinde bulunan Notre Dame Bazilikası, 25 karat altın yaldızlar ve ceviz ahşap oymaları, neo-gotik tasarımı ve bazilika kemerli mavi tavanlarıyla hem tarihi hem de modern bir yapı olarak da nitelendirilebilir. Kilise yılda oldukça fazla evlilik törenine de ev sahipliği yaparken, kilisenin içerisinde farklı dönemlerde çeşitli turlar yapıldığı da belirtilmesi gereken önemli bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır.

• Jacgues Cartier Köprüsü, Aziz Joseph Tapınağı ve Kanada'nın en eski üniversitesi olan Mc Gill Üniversitesi Monreal'in tarihi dokusu bakımından oldukça önemlidir.

• Roosevelt Campobello International Park Campobello Adası'nda bulunan önemli bir tarihi yapıdır.

• Signal Hill St. John's bölgesinde bulunan ve içerisinde küçük bir kale bulunduran; Kanada blog yazılarında sıkça bahsedilen bir merkezdir.

• Louisbourg Bölgesi'nde yer alan Louisbourg Ulusal Tarih Parkı Kalesi ülkenin en önemli turistik ve simgesel yerlerinden biridir.

• Ek olarak Brockville Railway Tunnel, U'mista Culturel Centre, L'AAnse Aux Meadows National Historic Site, Highland Village ülkenin diğer önemli gezilecek tarihi yerleri arasındadır.

Kanada’da Gezilecek Modern MekanlarKanada Gezi Rehberi - Resim 4

Kanada teknolojik olarak değerlendirildiğinde dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmakla birlikte Kanada’daki modern mekanlar da sayı olarak bir hayli fazladır.

• Dünyanın modern yedi harikasından biri olarak adlandırılan Toronto'nun sembolü 553 metre uzunluğundaki CN Tower, cam üzerine çıkılıp şehrin tam olarak ayaklar altına alındığı önemli bir yapıdır.

• Quebec eyaletine bağlı Montreal şehri başlı başına Kanada'nın dünyaya bakan modern yüzü olarak kabul edilmekle birlikte, Kanada'nın kültür başkenti olarak da ifade edilmektedir. Kanada'nn Paris'i olarak da nitelendirilen Montreal, dünyada Paris'ten sonra Fransızca konuşulan ikinci şehir olarak göze çarpmaktadır. Şehir inanılmaz sayıdaki kiliseleriyle de meşhurdur. Kanada gece hayatı için Montreal en önemli duraklardan biridir. Montreal ayrıca festival şehri olarak da bilinir.

• Kış ve kayak turizminin önemli noktalarını içerisinde barındıran Kanada, bu konuda konaklama açısından da sağladığı muhteşem imkanlarla ön plana çıkmaktadır. Coastal Dağları, Fraser Vadisi ve Güney Chilcotin dağları arasında yer alan bölge kayak ve kış turizmi açısından önemli bir merkezdir.

• Toronto'da bulunan Sien Tower Alışveriş Merkezi bir alışveriş merkezinden daha fazlasını ziyaretçilerine vadetmektedir.

Kanada’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKanada Gezi Rehberi - Resim 7

Kanada doğal güzellikler bakımından oldukça önemli öğelere sahip çok önemli bir kuzey Amerika ülkesidir. Türkiye'nin hemen hemen on iki katı büyüklüğünde olan ülkede Kanada’daki doğa harikaları temel anlamda aşağıdaki gibi listelenebilir.

• Niagara Şelalesi Kanada'nın tartışmasız en önemli doğa harikası olarak göze çarpmaktadır. Şelalenin kıyısında ve turizm merkezi teraslarında dünyanın tersten akan tek şelalesini izlemek için saatler yeterli gelmeyebilir.

• Vancouver'de bulunan Stanley Parkı yüzlerce yıllık ağaçların bulunduğu bir ormana ev sahipliği yaparken, şehrin ortasında adeta bir "vaha" olarak nitelendirilen Siwash Kayalıkları ve Beaver Gölü de önemli birer nokta olarak ön plana çıkmaktadır.

Kanada’nın Meşhur YemekleriKanada Gezi Rehberi - Resim 9

Kanada mutfağı eyaletler arasında oldukça farklılık içermekle birlikte, ülke nüfusunun %20'sinin yaşadığı güney bölgesinde ise daha da farklı bir yapıya bürünmektedir. Kanada’nın geleneksel yemekleri için bahsedilmesi gereken ayrıntılar;

• Kanada mutfağı; yerli mutfağı, Asya Mutfağı ve Avrupa mutfağı olarak üç kategoriye ayrılmış durumdadır. Ülkede uzun yüzyıllar boyunca yaşamış olan Aborjinler Kanada'nın yerli yemek kültürünün temelini oluştururken, Kanada'nın sembolü olan akçaağaç şurubu ilk olarak Aborjinler tarafından kullanılmıştır.

• Bannock, kiviak ve Pasifik somonu da ülkenin özellikle güney bölgesinde çok popüler olan ve Aborjin etkisi hissedilen önemli yerel tatlar olarak ön plana çıkmaktadır.

• Kanada mutfağındaki Avrupa etkisine bakıldığında sadece Fransız ve İngiliz mutfağının değil; Almanya, Ukrayna ve Polonya etkisinin de önemli oranda benimsendiği görülmektedir. Montreal simidi, tereyağlı tart, pierogi ve poutine Kanada'lı ailelerin sofralarının vazgeçilmezi olmakla birlikte bu üç ülkenin esintilerinin bulunduğu önemli lezzetlerden birkaçını oluşturmaktadır.

• Kanada mutfağındaki Asya etkisi özellikle yirminci yüzyıldan sonra ülkeye göç eden Asyalılar tarafından Kanada'ya getirilen önemli yemek miraslarından biridir. Asya mutfağına ait tüm temel lezzetlere Kanada genelinde rastlanmaktadır.

• Kanada'nın her bölgesinde dünya mutfağına ait önemli lezzetlere ulaşmak mümkündür. Ülke ziyaretçileri genel anlamda gerek Akdeniz, gerek Asya, gerek Avrupa gerekse de Afrika yerel mutfağına ait başlıca lezzetlere ortalama bir Kanada restoranında ulaşabilmektedirler.

• Halifax Donair adlı dürüm Türkiye'de yenilen dürümlerden pek de farklı olmamakla birlikte tadını sosundan aldığı da söylenebilir.

• Chinois, Kanada'da yaşayan Fransızıların yöresel yemeği olarak, mısır ve patateslerin katmanlar halinde yerleştirilmesinden oluşan çok önemli bir lezzet olarak göze çarpmaktadır.

Kanada’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kanada'yı gezmek için günler yetmeyeceği gibi, Kanada’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine birçok aktivite kolaylıkla eklenebilir. Bu konuda bahsedilmesi gereken başlıca yapılacaklar listesi ise;

• Niagara Şelalesi görülmeden ülkeden ayrılmak intihar anlamına gelecektir.

• CN Tower'in 553 metrelik yüksekliğine saatte 20 km hızla giden asansörler vasıtasıyla çıkıp, cam üzerinde şehrin ayaklar altına alınması yaşanacak muhteşem bir deneyim olarak kolaylıkla nitelendirilebilir.

• Kanada festivalleri hemen hemen yılın her dönemi düzenlenmekle birlikte oldukça fazla sayıda oldukları da kolaylıkla göze çarpmaktadır. Kanada seyahatinde en az bir festivale katılmak kültürel birikim açısından oldukça önemli artılar sağlayabilir.

Kanada’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kanada dünyada ziyaret edilecek en önemli ülkelerden biri olarak nitelendirilirken, güvenlik açısından ziyaretçilerin en ufak bir problemle karşılaşmaması için eyaletler tarafından tüm önlemlerin alındığı bir ülke olarak nitelendirilebilir. Kanada’daki tatiliniz için uyarılar ise;

• Ülkenin büyük yüzölçümü göz önüne alındığında seyahatin büyük bir kısmının yolda geçmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle ziyaret notalarının iyi ayarlanması, şehir içi ve şehirler arası yolculuk planının da çok iyi yapılması gerekmektedir.

• Niagara Şelalesi'nin de bulunduğu bölgede kış aylarında sıcaklık eksi on bir dereceye kadar düştüğünden ziyaret planlamasının buna göre yapılması ya da uygun giyecekler götürülmesi önem taşımaktadır.Emlak365.com Özel İçerik