Kanal İstanbul Anket Sonuçları: Vatandaş Projenin Yapılmasını İstiyor Mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından inadına yapacağız açıklaması sonrasında gündemin yeniden en çok konuşulan maddeleri arasına giren Kanal İstanbul projesi için yapılan son anket sonuçları açıklandı. Metropoll Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen son Kanal İstanbul Anketi Nisan 2021 sonuçları haberimizde!

Kanal İstanbul Anket Sonuçları: Vatandaş Projenin Yapılmasını İstiyor Mu?

Türk Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile tüm ülke tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi tartışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Muhalefetin "mutlaka yapacağız" iktidarın ise "asla yaptırmayacağız" açıklamaları tartışmaları alevlendirirken vatandaşın proje hakkındaki görüşü de merak konusu olmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son yaptığı açıklamada "İstanbullular bu projeyi yaptırmayacak" demesinin ardından gözler projenin anket sonuçlarına çevrilmişti. Kanal İstanbul son anket sonuçları açıklandı.

KANAL İSTANBUL SON ANKET SONUÇLARI!

Metropoll Araştırma tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin Nabzı Anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan rapora göre ankete katılan kişilere "Hükümetin İstanbul'da yapmak istediği Kanal İstanbul Projesini destekliyor musunuz?" sorusu yönetildi.

Türkiye'nin Nabzı Mart 2021 anket çalışmasına göre ankete katılan kişilerin yüzde 38,5'i Kanal İstanbul projesini desteklediğini dile getirirken yüzde 45,4 oranındaki katılımcı ise projeyi desteklemediğini ve yapılmasını istemediğini dile getirdi.

Kanal İstanbul Anket Sonuçları: Vatandaş Projenin Yapılmasını İstiyor Mu? - Resim 1

Ankete katılanların yüzde 16,1 'i ise proje hakkında bir fikri olmadığını ya da kararsız olduğunu beyan etti. Partilere göre oy oranları dağıtıldığında ise son seçimde AK Partiye oy verdiğini belirten katılımcıların yüzde 62,3'ü Kanal İstanbul projesine destek verirken yüzde 16,8'i ise destek vermedi. CHP seçmenlerinde ise destekleyenlerin oranı yüzde 15,8 olarak gerçekleşirken desteklemeyenlerin oranı ise yüzde 78,3 olarak belirlendi.

İYİ Parti seçmeni olanların yüzde 23,7'si Kanal İstanbul projesini desteklerken yüzde 63,6'sı ise projenin yapılmasına karşı çıktı. MHP seçmenleri ise yüzde 58,2'i oranında Kanal İstanbul projesine destek verirken yüzde 28,4 oranındaki seçmen ise projenin yapılmasını istemediğini dile getirdi.