Kanal İstanbul Borsada GYO ve Çimento Hisseleri İçin Yükselişe Neden Oldu

Türkiye'nin gündemini meşgul etmeye devam eden Kanal İstanbul projesi için açıklamalar peş peşe gelirken yapılan olumlu açıklamalar borsada bazı hisselerin yükselmesine neden oldu. Kanal İstanbul borsada hangi hisseleri etkiler, borsayı nasıl etkileyecek, hangi hisseler yükselir?

Kanal İstanbul Borsada GYO ve Çimento Hisseleri İçin Yükselişe Neden Oldu

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması sonrasında piyasalarda son derece sert bir dalgalanma meydana gelmişti. Dolar kuru ve altın fiyatları yükselirken borsada yaşanan düşüş ise büyük kayıplar yaşanmasına neden oldu.

BAKAN MURAT KURUM AÇIKLAMA YAPTI, BORSA İSTANBUL HİSSELERİ HAREKETLENDİ! KANAL İSTANBUL PROJESİ HANGİ HİSSELERİ ETKİLER?

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Cumartesi günü yapmış olduğu son dakika açıklaması ile Kanal İstanbul projesinin kalan imar planlarını da onayladıklarını duyurmuştu.

Yapılan açıklama ile proje bir kere daha gündeme damgasını vurmuş ve yeniden gündeme gelmişti. Projenin bir kere daha gündeme taşınması ile beraber Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketleri ile Çimento şirketlerinin hisse değerlerinde yukarı yönlü hareketlilik yaşandı.

Özellikle de çimento hisselerinde yaşanan artış dikkat çekti. Halk GYO, Emlak Konut, Vakıf GYO ve Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin başını çekti BİST GYO endeksi yeni güne yüzde 4.1 yükseliş ile başlayarak sert bir çıkış trendi yakaladı. Bu şirketlerin arasında en büyük yükselişi ise yüzde 8,65 ile Emlak Konut GYO gerçekleştirdi.

BIST ÇİMENTO ENDEKSİ YÜZDE 5,7 ORANINDA YÜKSELİŞ GERÇEKLEŞTİRDİ!

Bir diğer dikkat çeken yükseliş ise BIST Çimento endeksi verilerinde yaşandı. BIST Çimento endeksi yüzde 5,7 oranında yükseliş yaşadı. Çimento sektör içerisinde yer alan şirketler arasında en fazla yükselişi yüzde 9,97 oranında değer kazanan Çim Beton elde etti. Hisse değeri yüzde 9,92 oranında değer kazanan Akçansa Çimento ikinci sırada yer alırken üçüncü sırada ise yüzde 8,1'lik yükseliş yakalayan Oyak Çimento yer aldı.