Kanal İstanbul Çevresinde Kurulacak Olan Yenişehir İçin 2 İlçede 15 Mahallenin Tapusu Onaylandı

Kanal İstanbul'un çevresine kurulması planlanan Yenişehir'in 1., 2. ve 3. etaplarının tapularına dair imar uygulaması Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. 

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 18:37 17.01.2022 - 18:37 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin en çok tartışılan projelerinden olan Kanal İstanbul ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Kanal İstanbul'un çevresinde kurulacak olan ve rezerv konut alanı olarak değerlendirilmesi planlanan Yenişwhir için bir adım daha atıldı. Yenişehir Rezerv Yapı Alanı'nın 1. 2. ve 3. etaplarının planlama sürecinin tamamlanmasının ardından imar uygulaması Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. Net arsa tapularının belirlendiği uygulamaya ilişkin kadastro cetveli itirazlar için 17 Ocak tarihinde askıya çıkarıldı. Kadastro cetveli bir ay boyunca askıda kalacak.

2 İLÇE 15 MAHALLEYİ KAPSAYAN ALANLARIN TAPUSU ONAYLANDI

Yapılan imar uygulaması ile tapusu çıkan alanlar Yenişehir'de en çok yapılaşmanın planlandığı 2 ilçeyi ve 15 mahalleyi kapsıyor. Tapusu çıkan mahallelerin Arnavutköy'de Çilingir, Tayakakadın, Hacımaşlı, Haraççı, Sazlıbosna, Dursunköy, Yeniköy, Baklalı, Hadımköy, Boyalık, Yassıören, Taşoluk; Başakşehir ilçesinde Kayabaşı, Şamlar, Şahintepe mahalleleri olduğu bildirildi.

Kanal İstanbul'un güzergahı içerisinde bulunan Başakşehir Tatarcık Mahallesi'ni de kapsayan Özel Proje Alanı için tapu ve ruhsat süreci 4 Mayıs 2021 tarihinde onaylanarak askıya çıkarılmıştı.

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Kanal İstanbul projesinin ihalesinin ne zaman yapılacağı oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ihale sürecinin başlayabilmesi için gerekli olan hazırlık sürecine halen daha devam ediyor. Bu hazırlık sürecinin ardından ihale sürecine dair planlama yapılacak. Kanal İstanbul projesi bir bütün halinde ihale edilmesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek bütçeli ihalelerinden birisi olabilecek. İhalenin ne zaman yapılacağı şu anda net bir şekilde açıklanmadı. ANcak 2022 yılı içerisinde Kanal İstanbul ihalesinin yapılması planlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@