Kanal İstanbul Çevresindeki İlk Konut Projesi Belli Oldu! Etap Etap Toplam 10 Bin Konut İnşa Edilecek!

Kanal İstanbul çevresine yapılacak olan ilk konut projesi belli oldu. Buna göre Emlak Konut GYO ile Türk Hava Yolları ortaklığı ile Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi'nde 3 milyon 639 bin 116 metrekarelik alanda konut projesi inşa edilecek. 

Emlak Haberleri 04.07.2021 - 08:46 04.07.2021 - 08:46 Emlak 365

Kanal İstanbul üzerinde yapımına başlanan ilk köprünün inşaatı haricinde henüz dev projeye ilişkin somut gelişme meydana gelmedi. Projenin ihalesinin hazırlık aşamaları devam ederken Kanal İstanbul'un her iki yakasında iki yeni şehir inşa edilecek. 

Kanal İstanbul çevresinde inşa edilecek iki yeni şehir için imar çalışmaları tamamlandı. Marmara Denizi'nin Küçükçekmece Gölü'nden ayıran noktadan Karadeniz'e kadar 45 kilometrelik bir güzergahta yapılan Kanal İstanbul'un çevresinde de kent yapılaşması olacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafıdan açıklanmıştı. 

KANAL İSTANBUL ÇEVRESİNDE ARAZİ KAPMA YARIŞI

Kanal İstanbul çevresinin İstanbul'un yeni cazibe merkezi olacak olmasından dolayı bölgede arzi satışları açısından çok hareketli bir süreç yaşanıyor. Çok sayıda yatırımcı bölgeden gayrimenkul sahibi olabilmek için birbirleriyle yarışa giriştiler.

EMLAK KONUT GYO 2013'TE SATIN ALMIŞTI

Kanal İstanbul çevresinde arzi sahibi olanlar arasında dev kurumlar da bulunuyor. Emlak Konut GYO 2013 yılında Yıldız Holding'den Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi'nde 3 mişyon 639 bin 116 metrekarelik bir araziyi satın almıştı. 

THY ORTAK OLDU

Emlak Konut GYO, Kanal İstanbul çevresinde bulunan arazisi için 2018 yılında THY ile ortaklık kurdu. THY Havalimanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme isimli şirket bahsi geçen arazi için 312,5 milyon TL ve KDV ödeyerek ortak proje geliştirmek için mutabakat sağladı. 

EMLAK KONUT GYO VE THY YARI YARIYA ORTAK OLACAK

Emlak Konut GYO ile THY arasında yapılan anlaşma gereği arazide inşa edilecek konutların yüzde 50'si Emlak Konut GYO'nun, yüzde 50'si de THY'nin olacak. Bu inşa edilecek konutlar öncelikle İstanbul Havalimanı çalışanlarının konut ihtiyaçlarını karşılayabilmek için onlara satılacak. Ayrıca İstanbul'un konut ihtiyacının giderilmesine de yardımcı olacak.

Emlak Konut GYO ile THY ortaklığı ile inşa edilen konut projesinde toplam 10 bin konut yapılacak. Bu konutların inşaatları etap etap gerçekleştirilecek. Çevre ve Şehircilik bakanlığı bu konut projesi için tüm izinleri her iki kuruma da verdi.

Konut projesi yapılacak olan arazinin bir bölümünden Kanal İstanbul'un geçecek olması projeye olan ilgiyi çok daha fazla arttıracak. Ayrıca iddialara göre bu proje için tüm izinler Nisan 2021'de tamamlandı. Kanal İstanbul çevresinde yatay mimari esaslı yapılaşma kararından da bu projenin etkilenmeyeceği ve daha yüksek katlı inşaatların yapılabileceği iddia edildi. 


 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@