Kanal İstanbul Deprem Riskini Tetikleyecek Mi? Çevre Bakanı Murat Kurum Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı etkinlikler kapsamında Kırşehir'e gitti. Burada AK Parti Kırşehir Teşkilatını ziyaret eden Bakan Kurum daha sonra Ahi Evran Üniversitesi'ne geçti.

Kanal İstanbul Deprem Riskini Tetikleyecek Mi? Çevre Bakanı Murat Kurum Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı etkinlikler kapsamında Kırşehir'e gitti. Burada AK Parti Kırşehir Teşkilatını ziyaret eden Bakan Kurum daha sonra Ahi Evran Üniversitesi'ne geçti. Burada bazı görüşmelerde bulunan Bakan Kurum ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısının ana gündem maddesi Kanal İstanbul Projesi olurken bu konuda muhalefet kanadından gelen eleştirilere yanıt verdi.

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN DEPREM ETKİLERİNE BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum projenin depremsellik konusunda İstanbul'a zarar verir iddialarına değindi. Konuşmasında bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Bakan Kurum açıklanan raporlarla zarar vermediğini ispat edildiğini söyledi. Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan raporlarda projenin depremsellik konusunda herhangi bir yoğunluk getirmediğinin gösterildiğini söyleyen Kurum, Cumhuriyet Halk Partisi'nin projeye karşı duruşunu eleştirdi.

Murat Kurum konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı.

"Raporlarla herhangi bir yoğunluk getirmediğini de gösterdik. Planlama içerisinde yeşil alanları, sosyal donatıları ayırarak İstanbul'un ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde projemizi yürütüyoruz. Türkiye'nin marka değerine marka katacak ve dünyada lider ülke yapacak projeye sadece karşı çıkmak adına bir duruş var. Bu tabi CHP duruşu ve zihniyetidir."

Kanal İstanbul Deprem Riskini Tetikleyecek Mi? Çevre Bakanı Murat Kurum Açıkladı - Resim 1

KANAL İSTANBUL TÜRKİYE'Yİ LİDER YAPACAK

Kanal İstanbul Projesine ilişkin konuşmasının devamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu projenin şehre katacağı avantajlara değindi. Proje için 2021 yılında ihaleye çıkılacağını ifade eden Murat Kurum, "Kanal İstanbul Projesi gerçekten vizyon bir proje Türkiye'yi dünyada lider ülke yapacak İstanbul'umuzun marka değerine marka katacak bir projedir. Bu noktada ise her türlü ayrıntı ve detay düşünülmektedir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Kanal İstanbul Projesine ilişkin yakın zamanda iki farklı açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin kesin suretle yapılacağını ifade etmiş ve bu alanda çalışmaların hızla devam ettiğini açıklamıştı.

SONRAKİ HABER